KAUTMANOVÁ Rozárie

Když se snoubí originalita, nekonvenčnost a talent, vznikne vždy něco, co tu ještě nebylo. Přesně to je případ, kterému vdechla život Rozárka Kautmanová (*2008), dětská malířka s valašskými kořeny. Šátky z čistého hedvábí luxusní italské výroby, jsou to pravé, co dává nový rozměr autorčiným obrazům. V současné době žije v Praze a aktivně se již od svých pěti let věnuje malování. Výtvarný talent zdědila ze strany maminky, ta je totiž vnučkou malíře Václava Jaroně (1920 – 2005), který ve svých dílech zaznamenával milované mizející Valašsko. Jak vlastně celý projekt vznikal, jsme se zeptali Barbary Kautmanové, maminky talentované Rozárky.

Jak byste představila Ego by Roza?

Je to nový módní brand, který vznikl na základě myšlenky, propojit modu a umění, jehož jsem obdivovatelka, ale čekala jsem na ten správný moment a impulz… Ten přišel po setkání s člověkem, který již delší dobu sleduje Rozárčiny práce a zároveň spolupracuje s největšími módními  domy, jako jsou  Louis Vuitton, Gucci, Hermés, Sonia Rykiel či Dior. Po setkání s ním jsem se spojením originality a nekonvenčního nápadu rozhodla zrealizovat myšlenku přenést originál obrazy na to nejlepší italské hedvábí. Nyní i náš brand spolupracuje s jednou z největších textilních firem, která svými tradicemi, kritérii a invencemi se řadí mezi ty nejlepší na světě. Dalo by se říct, že jsme kolegové s těmito jmény, až na cenový rozdíl a počet zaměstnanců, kdy u mě je 0.

Jak dlouho vznikal? 

23. 3.2016 to byl přesně rok, co jsem se rozhodla zrealizovat tento nápad, proto jsem prezentaci a křest brandu směřovala a nakonec spojila ve stejné datum. Bylo to velmi náročné psychicky, fyzicky, časově i finančně vše zvládnout do tohoto data.

Kdy jste u Rozárky zaznamenala, že to není takové jen to dětské malování?

Všimla jsem si toho na jaře 2015, s jakým zájmem malovala Sakuru (viz Galerie na www.egobyroza.com). Ač namalování jejích obrázku nemá dlouhého trvání, maximálně hodinu, všimla jsem si, s jakým zájmem si vybírá nejdříve formu plátna na dané téma, poté barvy, jejich míchání a kombinaci a preciznost. Určitou roli v tom hrají i brýle, které začala nosit, má složitou oční vadu, která je bohužel ireverzibilní.

Vše vzniklo na základě Rozárčiné tvorby. Je to její pohádkový svět, zachycený na hedvábí, vycházející z nálad, emocí, něžné duše a dětské fantazie. Například obrázky, kde převládají barevné, výrazné a veselé barvy, maluje v letním či jarním sluníčkovém počasí-viz , Sakura, Máky. Tmavé barvy používá v pochmurném počasí a zimních měsících - viz Lodě, Pocta bláznům. A momenty, kdy je přemýšlivá a uzavřená sama do sebe dělá precizní práce- viz Indián, Leopard.

Plány?

Plány máme, ty si nechám ale pro sebe. Pablo Picasso jednou řekl: „Jsou malíři, kteří ze slunce udělají žlutou skvrnu... a jsou jiní, kteří díky svému umění ze žluté skvrny udělají slunce.“ Uvidíme, do jaké kategorie bude spadat Rozárka za pár let.

Fotogalerie