KVAPIL Lukáš

Lukáš Kvapil udělá vše proto, aby opět stál na startu Rallye Dakar.

Slouží již šestnáct let v aktivní službě na velitelství ochranné služby Vojenské policie. Sice se už o Lukášovi Kvapilovi vědělo jako o úspěšném závodníkovi dálkové rallye, ale do širokého podvědomí vstoupil, až svojí účastí na nejtěžším závodě světa, kterým je Rallye Dakar.

Váš život se stále točí okolo motorek, jak se tedy vše postupně odvíjelo až k dnešku?

V patnácti jsem začal jezdit juniorskou reprezentaci v enduro, pak jsem se dostal k vojenské policii na motorky a postupem času jsem se dostal na ochrannou službu. Prošel jsem si těmi pozicemi a skončil jsem na osobním ochránci těch našich nejvyšších představitelů, což byl můj sen. Musím řídit nejenom motorky, pak jsem začal řídit speciální vozidla a pak jsem dělal samotnou osobní ochranu.  Nějakým způsobem jsem se vypracoval, ale ty motorky jsou spjatý s celým mým životem a ať chci nebo ne, prostě se k nim stále vracím.

Je Dakar vaším klukovským snem?

Už jako malý jsem hltal zprávy o výsledcích Čechů na Rallye Dakar v čele s panem Loprajsem. Byl to klukovský sen již od šesti let. Nějak jsem po tom nešel, ale nějak se ty dráhy nakonec potkaly a já jsem dostal tu možnost postavit se na start. Dostal jsem se do Armádního vojenského centra Dukla Praha. Motorky mě provází celý můj život, nějakým způsobem se to propojilo a armáda mě v tom neskutečně podpořila a dostal jsem se na Dakar. Tři roky jsem pracoval na tom, abych se dostal na Dakar. Nikdy jsem netvrdil, že chci vyhrát Dakar, chtěl jsem zažít tu atmosféru a to jsem si splnil. Letos v lednu jsem se postavil na start tohoto nejprestižnějšího, nejtěžšího závodu na světě.

Musel jste skončit už ve druhé etapě, přesto zasloužíte obdiv. Bez zaváhání jste zastavil u zraněného italského kolegy, i když mu šlo o cenné vteřiny a poskytl mu první pomoc. Pomáhal jste ho oživovat.  Sám jste v téže etapě havaroval a závod tím pro vás skončil. Ministr obrany Martin Stropnický vás za tento čin vyznamenal. Jak vnímáte a za co to bylo?

Těch ocenění přišlo několik, ale upřímně já bych raději byl, kdybych dojel Dakar, kdyby se to vůbec nestalo a já a závod dokončil. Nejraději bych kdyby se to nestalo. Je to věc, kterou tam udělalo mnoho závodníků přede mnou.  To že tam někdo někomu pomohl, to se tam děje dnes a denně.  To, že jsem u toho byl, to tak na mě prostě padlo. To, že jsem pak nedojel, to nějak ovlivnilo. Můžeme si říkat kdyby, ale ono se to stalo a já to nějak přijal. Všech ocenění si hrozně vážím. Udělal jsem věc, jako každý jiný a jsem za to rád, ale všechno bych vyměnil za to, abych neměl to zranění a já si tady povídal o tom, že mám medaili, že jsem dojel Dakar. To je asi celý.

Jak ten sen probíhal?

Tak, když zažijete tu rampu startovní, kdy prostě vás sleduje celý svět, sledují vás tisíce lidí. Já jsem tomu nevěřil, až když jsem tam byl, jsem vnímal, jak to na vás dýchne, no a já jsem prostě startoval mezi těmi nejlepšími na světě. Užíval jsem si to. Bohužel druhý den jsem skončil, protože jsem měl těžké zranění, ale to k tomu prostě patří, ten Dakar je takový, je nejtěžší a já jsem hrozně rád, že jsem tam byl a budu dělat všechno proto, abych se tam dostal zpátky, znova na další Dakar.

Já jsem jezdil evropský a světový pohár v dálkové rallye a dařilo se mi. Za to hrozně děkuju. Dařilo se mi obsazovat přední místa Mistrovství Evropy a byl jsem na předních příčkách mistrovství světa.  Dakar bylo takové vyvrcholení.  Osahal jsem si to, omakal, abych pokud možno se umisťoval na dalších Dakarech do nějakého padesátého místa, což byl můj sen a můj cíl je si to splnit.

Motosalon - specifický veletrh, motorky a vy?

Já jsem hodně rád, že armáda na Motosalonu představí poslední modely motorek, které máme k dispozici, že tam bude zástupce Hradní stráže, vojenské policie a speciálních jednotek, takže jestli můžu pozvat všechny, budeme tam my, bude tam Armádní vojenské centrum Dukla Praha a všichni uvidí naše motocykly, které máme k dispozici k výkonu služby.

Děkuji za rozhovor

 

Text: Lenka Žáčková

Foto: Lenka Žáčková, archiv Lukáše Kvapila

Publisher: Top Moments

Fotogalerie