JÁKL Petr

Točím nejdražší film v  historii české kinematografie

Režisér, scénárista a producent Petr Jákl se hororu Ghoul a thrilleru Kajínek ponořil do příprav nejdražšího velkofilmu v historii české kinematografie. Vybral si historicky nejúspěšnějšího našeho vojevůdce Jana Žižku. Nastudoval o husitech vše dostupné, ale to nestačilo, tak se spojil s historikem Jaroslavem Čechurou a dalšími odborníky. Scénář se drží historických faktů, co nejvíce to je možné.

Prozradíte nám celkové náklady? Víme, že se to prolíná s Amerikou, že to nebude čistě česká produkce.

Mám amerického partnera. Bude to vlastně nejdražší český film, ale úplně přesný rozpočet ještě říct nemůžu, protože to bude záviset na tom, jakého budeme mít hlavního herce, ten ovlivní celkový rozpočet.

A už jsou známá nějaká jména?

No, jednáme už nějakou dobu vlastně s těmi áčkovými herci, ale nemůžu prozradit jména, protože je to vlastně takový blbý, když se s nimi člověk ještě domlouvá a ve chvíli, kdy se to nedomluví z nějakého důvodu, buď to z finančního, nebo z jakéhokoliv jiného. Je to blbý vlastně vůči tomu herci, a to se nedělá, takže nemůžu říct, dokud to nebudu jistě vědět.

A kdy už budete někoho vědět?

No, jako do konce roku budu vědět, kdo to bude. Vlastně natáčíme květen, červen, červenec, srpen příštího roku.

A kdy to půjde do kin?

Do kin to půjde na konci roku 2019, možná až 2020. Jelikož to má celosvětovou distribuci, tak to samozřejmě není úplně na mě. Samozřejmě já až to vyrobím, tak to dostává do ruky celosvětový distributor, a ten rozhoduje, kam to vlastně nasadit a já to musím nechat na něm, protože on ví, co dělá.

My jsme tady na tréninku, proč se to trénuje v takovém časovém předstihu?

No, je to hrozně náročný v tom, že já chci, aby ty akce vypadaly skvěle, protože jakýkoliv film, který jde do celosvětové distribuce, tak v nich ty akční věci musí vypadat minimálně dobře a já chci, aby byly úžasný, aby na ně člověk prostě nezapomněl. Na to je potřeba, aby ty lidi byli totálně sehraný, aby věděli, co dělají. A potom, až do toho přijdou herci, aby to částečně mohli dělat za ně nebo, aby je to naučili. U nás většinou není čas ani peníze na to je trénovat. My jsme se rozhodli, že nabereme ty lidi, kteří nejsou vůbec ve filmu a chtějí být, ale hlavně umí třeba šermovat nebo jsou schopní se to naučit, jsou sportovně nadaní nebo jsou typově dobrý, protože pak zase samozřejmě najít plno žoldáků, lidí, kteří jsou strhaní z války, lapkové, tak těch taky není tolik.  Ono se pak ušetří na maskování, když vlastně člověk jako sportovec to má vyryté v obličeji. Takže vlastně v tuto chvíli jsme dělali nábory, kdy jich je asi ke dvěma tisícům nebo přes dva tisíce, nevím přesně to číslo.  Z celé republiky jsme vybrali nějaké lidi, z nich se vybrali ti, co trénují a postupně z nich odpadne dalších padesát, a to už budou opravdu ty hodně dobří, a pak třeba zbyde, já nevím, třeba dvacet fakt výborných, možná deset a ten zbytek obsadíme spíše jako bojovníky, šermíře a do komparsu.

Bude tam hrát někdo z Čechů jako kompars?

Určitě jo, já samozřejmě bych hrozně rád našel i Žižku jako Čecha, ale jelikož to má být letitý chlapík, který vypadá jako žoldák, umí skvěle anglicky a skvěle hrát, tak je to fakt strašně limitováno, kdo by to mohl být. Ale určitě tam je plno dalších rolí. Já čekám na tu hvězdu a teprve potom budu obsazovat ty ostatní. Já mám plno typů tady z Čech, které bych tam chtěl, ale teďka je otázka, jestli tam jako zapadnou v rámci toho celého celku.

A vycházíte z toho, jak Žižka vypadal? Máme dochovaná nějaké dochované portréty?

Máme, ale oni se hrozně liší, někde má dokonce obě oči, ale to jsou spíš takové detaily.

A jak vypadal?

Byl robustní, větší, byl to velký chlapák, vlastně my ho známe, hrál ho Štěpánek ve Vávrově trilogii. Měl takovej zlej kukuč.

Byl ženatý?

Byl.

Měl děti?

Měl děti.

A bude tam tohle všechno?

Je to tak, že vlastně všechny tyto věci se tam nevejdou a já jsem si musel vybrat určitou část, která mě zajímá nejvíc.  Vybral jsem vlastně období, kdy on hledá nějakou tu svoji cestu. Byl to středověk, bylo to brutální, lidi umírali na mor, byli hladoví, umírali mladí, žili ze dne na den a žoldáci se prostě živí zabíjením.

Nějaké české obsazení už jisté je?

Není. Mám plno herců, s kterými bych chtěl spolupracovat, a které bych tam chtěl obsadit, ale já musím počkat na uzavření těch hlavních, to je ten systém velkých filmu. Mám udělaný seznam svých lidi, Čechů, které bych tam chtěl dát. Nechci je oslovovat zbytečně, něco slíbím a nebude to, a to nerad dělám.

Máte ve filmu i výraznou ženskou roli nebo jsou tam jen muži?

Je tam jedna hodně výrazná ženská role, na které stojí i film. Je to ženská hodně svá, a to tehdy nebylo zvykem. Žena byla brána jako doplněk muže. Má své názory a bojuje za ně.

 -lz-

Fotogalerie