Bratislavská výstava Pavlíny Gardianové je plná uznání i nadšení!

22.04.2017 \\ Kultura

V bratislavském Pálffyho paláci vrcholí výstava české malířky Pavlíny Gardianové BODY & SOUL. Zahájena byla již 7. dubna, ale pozor, potrvá už jen do 25. dubna. Takže jste-li v blízkosti, nenechte si tuto výjimečnou výstavu ve slovenské metropoli ujít.

Výstava BODY & SOUL byla otevřena slavnostní vernisáží, kterou zahájil kurátor výstavy PhDr. Luboslav Moza, člen Evropské akademie věd a umění. Malířku uznal jako velice nadanou, dokonce jako královnu malby spojenou s hodnotami tradice. „Barvou buduje tvary figur. Je humanistkou krásy,“ ocenil podstatu jejího výtvarného přístupu. Sám název se přesně a přímo dotýká námětů obrazů, kde těla se prolínají s jejich dušemi. V obrazech Pavlíny Gardianové se dá číst jako v knize, která zprostředkovává její pocity, prožitky a dává nahlédnout na hranici jejích nejniternějších pocitů, až k obzoru jejích tajných tužeb. Čitelnost zpráv umožňuje převážně minimalistické použití barevné škály tónů, díky čemuž citlivost vyvěrá na povrch a je nezaměnitelná.

Vernisáže něžné surrealistky jsou tradičně obohaceny něčím nad rámec, co vždy dává jejímu umění prostor pro ještě větší rozvinutí přitažlivosti mimořádných obrazů. V Bratislavě k tomu rozhodně přispěl skladatel a spisovatel Zdeněk Merta svým osobitým projevem, slovem i hudbou. „Ženské akty mají pro muže vždycky trochu erotiky, dokonce, i když je maluje žena, možná tím spíš. V Pavlíniných obrazech však hlavně vidím krásu, ano lehká výzva obchází kolem, ale spíše vnímám klid, takové fyzické zpomalení dne. Její aristokraticky laděný malířský talent vytvořil apoteózu ženské duše,“ řekl Zdenek Merta na adresu, tak křehce působící, významné české malířky.

V Bratislavě je k vidění 50 obrazů, jejichž téma spojuje něžná erotika, která je na hony vzdálena jakékoli vulgaritě. Divák se může zcela nenásilně a bez složitého hledání a předsudků ztotožňovat s jednotlivými díly. Návštěvníci se autorce srdečně vyznali, a to muži i ženy, že jsou z neobvyklé tvorby nadšení. Je to to potvrzení toho, že se diváci dokázali ztotožnit s tím, co malířka světu sděluje.

Pavlína Gardianová vzdala hold hostům, kterých přišlo více než 170. Poděkovala za náklonnost a přízeň přátelům, ale vyzdvihla také důležitost propojení uměleckých vyjádření hudby a malířství. Vernisáž zakončovala s pocitem spokojenosti, vděku i pokory, vždyť to byl večer, při kterém se hovořilo o umění, o lásce i erotice oděné v mistrovském provedení samotné malířky.

Příznivci Pavlíny Gardianové si mohou do diáře zapsat, že 27. dubna v hale klubového domu Beroun Golf Clubu bude zahájena další její výstava nesoucí název THE MOMENTS.

 

Fotogalerie