Největší mýty o čištění podlah: Jak si doma neškodit při snaze o úklid?

18.07.2025 \\ Dům/Zahrada

Mytí podlah je v českých domácnostech zakořeněný rituál. Podle nedávno provedeného výzkumu dvě pětiny Čechů obvykle provádějí mokré čištění podlah pravidelně, ale ne při každém úklidu a třetina jich umývá podlahy příležitostně, v závislosti na potřebě. Většina z nás přitom sahá po kbelíku s vodou a mopu, aniž bychom tušili, že právě tento postup může podlaze více uškodit než pomoci. Jaké jsou další časté mýty týkající se mytí podlahových krytin?

  1. Stačí jen vysávat

Podle globální studie technologické společnosti Dyson, které se zúčastnilo 23 311 respondentů z 28 zemí, má 93 % domácností tvrdé podlahy. Pouze 48 % ale využívá přístroje na mokré čištění. Přitom pouhý vysavač nedokáže dobře odstranit drobné částice nečistot anebo zaschlé skvrny. „Na základě 20letého výzkumu mikroskopického prachu potvrzujeme, že vysávání je nejúčinnějším způsobem, jak odstranit nečistoty z domácnosti. Pokud jde o zaschlé skvrny, je však nezbytné použít tekutinu, která je zvlhčí a umožní jejich snadnější odstranění,“ vysvětluje Matthew Lee, specialista společnosti Dyson.

  1. Nejlepší je mop

Podle zmíněného výzkumu společnosti Dyson používá 69 % Čechů k úklidu podlah mop s kbelíkem. Ačkoliv může tato varianta působit jako hygienické řešení, ve skutečnosti často dochází k pouhému rozetření nečistot po povrchu – zejména pokud se mop opakovaně ponořuje do znečištěné vody. Výsledkem jsou rozmazané šmouhy, zbytky prachu a bakterie, které jsme chtěli původně odstranit.

  1. Chce to hodně vody

To je častý omyl. Příliš mokrý hadr nebo mop může naopak poškodit citlivější typy podlah, způsobit bobtnání materiálu či zanechávat skvrny. Množství vody byste měli nastavit podle typu podlahy i intenzity znečištění. Například u mokrého čističe Dyson WashG1 si můžete vybrat ze tří úrovní a každou z nich ještě přesně doladit výběrem z dalších tří úrovní citlivosti. Úroveň 1 je určena na nečistoty, vlasy a menší rozlité skvrny, úroveň 2 je ideální na nepořádek po jídle, rozlité tekutiny a mokré stopy. Pokud máte velmi znečištěnou podlahu, například jsou na ní rozlité lepkavé tekutiny, stopy od zablácených bod nebo zaschlé skvrny, pak využijte úroveň 3 pro nejvyšší intenzitu čištění. Dvě protiběžné mikrovláknové válečky umožňují čistit podlahu ze všech stran, čímž zajišťují důkladnější a rychlejší hloubkové čištění. Výsledkem je o 30 % rychlejší odstranění skvrn a až o 80 % kratší doba schnutí ve srovnání s mopem.

  1. Čím více čisticího prostředku, tím lépe

Mnozí si myslí, že hojné množství čisticího prostředku zajistí zářivější podlahu. Když ho ale použijete moc, může naopak zanechat na podlaze lepivý film, který přitahuje špínu a prach. Podlaha pak vypadá spíše špinavěji než čistě a navíc se na ní mohou tvořit šmouhy. Vždy se proto držte doporučeného dávkování uvedeného na obalu čisticího prostředku. Méně je zkrátka někdy více! Spíš než na kvantitě tedy záleží na kvalitě přípravku. Češi nejčastěji používají vodu s čistícím roztokem specifickým pro podlahy, např. čistič na dřevěné podlahy (ve výzkumu tuto možnost uvedlo 35 %) anebo vodu s detergentem či mýdlem (37 %). Necelá čtvrtina pak používá vodu s víceúčelovým čistícím roztokem. Nejdůležitější je pro Čechy účinnost prostředku, až poté hledí na cenu.

  1. Vyčistit přístroj na umývání podlah je příliš složité

Po dokončení úklidu je zapotřebí mop pořádně proprat, anebo se postarat o vyčištění přístroje. Spoustu času a práce vám mohou ušetřit chytré umývače, jako je například Dyson WashG1 – jeho hygienické protiběžné dvojité válce se při každé rotaci samy čistí. Po skončení úklidu pak stačí nastavit samočisticí cyklus, který propláchne systém, zatímco se přístroj nabíjí v dokovací stanici. Za pouhých 140 sekund bude připraven na další úklid.

Fotogalerie