Ekologická revoluce na Colours of Ostrava!

16.07.2025 \\ Koncerty/Festivaly

Zbytky jídla z festivalu Colours of Ostrava neskončí letos v popelnici, ale v Energetickém centru Horní Suchá na Ostravsku. Během čtyřdenního festivalového období vyprodukují návštěvníci až 15 tun tzv. gastroodpadu a jedinečná technologie v Horní Suché z něj dokáže vyrobit čistý biometan a organické hnojivo.

Festival Colours of Ostrava, jeden z nejvýznamnějších multižánrových open-air festivalů ve střední Evropě, otevře své brány v Dolních Vítkovicích už 16. července a pro letošek znovu posiluje svou udržitelnou strategii. Ve spolupráci s technologickou společností Organic Technology se už druhým rokem zaměří na ekologické zpracování gastroodpadu. Energetické centrum Horní Suchá dokáže zpracovat i kontaminovaný gastroodpad včetně obalů – tedy zbytky jídla z talířů návštěvníků nebo kuchyňského provozu, které by jinak skončily na skládce.

„Naše technologie umí oddělit obaly od biologického odpadu, což umožňuje dosažení bezodpadového procesu. Poradíme si tak například i s případnými plastovými obaly, kterých je v rámci festivalu vždy velké množství,” popisuje Sebastian Sikora, výkonný ředitel a jednatel společnosti Organic Technology

V areálu budou k dispozici speciální popelnice pro návštěvníky i personál. Gastroodpad se bude svážet jednou denně, vždy po uzavření areálu, a to během celého festivalového období. Festival tak pokračuje v rozvoji svého ekologického programu. „Zpracování gastroodpadu se stalo nedílnou součástí naší dlouhodobé strategie udržitelnosti. Při výběru partnera pro zpracování gastroodpadu jsme našli perfektní průnik se společností Organic Technology. Rozhodujícím faktorem však nebyla pouze geografická poloha, ale především komplexnost poskytovaných služeb. Zcela klíčovou výhodou je možnost dotřídění gastroodpadu přímo v areálu společnosti v Horní Suché, což významně přispívá k efektivitě a transparentnosti celého procesu. Navíc jde o rodinný podnik s osobním vztahem k našemu festivalu, což spolupráci dodává další rozměr vzájemného porozumění a motivace,” vysvětluje výkonná ředitelka Colours of Ostrava Petra Řezníčková.

Návštěvníci budou moct zbytky jídel odevzdat u viditelně označeného stanu v hlavní gastro zóně, nebo je vyhodit do speciálních světle zelených košů na gastroodpad, které budou rozmístěny v zónách s občerstvením. „Stánkaři od nás dostávají pro tento účel speciální pytle. Při uzavření areálu pro návštěvníky umístí pytle naplněné gastroodpadem před stánek. Následně přijíždějí naši pracovníci úklidu a svezou všechny pytle do vybraného kontejneru, který pak odvážíme do Horní suché,” upřesňuje Řezníčková.

„Každý kilogram odpadu, který se neuloží na skládku, ale smysluplně využije, je krok správným směrem. Pokud by se podobný systém podařilo zavést i na dalších festivalech, mělo by to znatelný dopad nejen na životní prostředí, ale i na veřejné povědomí o možnostech moderního zpracování bioodpadu. Cílem je zvýšit povědomí o efektivním využití odpadu a podpořit ekologické iniciativy. Festivalové prostředí je pro to ideálním místem,“ doplňuje Sebastian Sikora s tím, že společnost Organic Technology se kromě samotného zpracování odpadu věnuje také osvětě.

Energetické centrum Horní Suchá je unikátním zařízením, které propojuje tři oblasti: výrobu pokročilého biometanu, produkci certifikovaného organického hnojiva a zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Tato kombinace z něj dělá jedno z technologicky nejvyspělejších zařízení svého druhu v Evropě. Za první kvartál roku 2025 vyrobilo energetické centrum více než 570 000 m3 pokročilého biometanu, díky čemuž se stalo největší jednotlivou výrobnou v ČR. Takto vyrobený biometan nejen zvyšuje energetickou soběstačnost, čímž snižuje závislost na externích fosilních palivech, ale taky pomohl ušetřit až 1 600 tun CO2 za první tři měsíce letošního roku.

Fotogalerie