
Jak správně vybrat gril
S teplými a delšími dny máme chuť trávit čas venku – s dobrým jídlem a s přáteli či rodinou. Jako záminka k setkání je grilování ideální, vždyť kdo by odmítl pozvání ke stolu! Ať už k vám přijdou milovníci krvavých steaků, grilovaných ryb nebo zarytí vegetariáni, neobejdete se bez dobrého grilu.
Elektrický je bez starostí
Někdo nedá dopustit na vůni dřevěného uhlí, jiný se bez ní klidně obejde. Ve městě je na terase či balkoně elektrický gril jediným správným řešením. Nejenom že je takový gril snazší na údržbu a provoz, ale zároveň na něm můžete začít připravovat jídlo velmi rychle, stačí ho jen nechat pořádně rozpálit. Odpadnou vám starosti se sháněním dřevěného uhlí nebo propanbutanových lahví, stačí přístroj zapojit do zásuvky a jde se na věc! Nehledě na to, že když začne pršet nebo se ochladí, vždycky můžete elektrický gril vzít dovnitř a pokračovat doma.
I pro začátečníka
Zlatavá barva a křupavá kůrka jsou vysoce žádoucí, co už ale žádoucí není, jsou připálené nebo nedopečené části pokrmů. Pokud si nevíte moc rady, pomohou vám v tom grily se zabudovanými senzory, které v grilovacích deskách detekují pokles teploty při položení pokrmu na gril a tento pokles vyrovnávají zvýšením toku tepla v dané oblasti. Teplota na grilovacích deskách se tak rychle vyrovná na nastavenou teplotu. Tak se suroviny ugrilují rovnoměrně a mnohem rychleji. Pro fajnšmekry, kteří chtějí mít stoprocentní kontrolu nad masem, je ideální gril s teplotní sondou.
Na burgery i zeleninu
Zároveň s masem můžete po rozevření kontaktního grilu do roviny opékat i zeleninu, bramborové placky nebo palačinky. Tady jen potřebujete vědět, že na vroubkovanou desku patří maso, na hladkou přílohy. Velkým plusem je, když můžete desky grilu vyjmout (a vyčistit), když se mezi sebou dají vyměňovat podle potřeby a když si jejich vzdálenost neboli výšku horní desky můžete sami nastavit. Jen tak totiž docílíte toho, že například sendvič bude nejen na povrchu křupavý, ale že z něj nevyteče sýr a pečivo bude pořád pěkně nadýchané.
Čištění grilu
Aby se gril dal dobře vyčistit, jsou opět ideální vyjímatelné desky. Také si všímejte toho, jestli má gril kam odvádět tuk a jiné tekutiny. Dávejte přednost přístrojům, které mají vyjímatelnou nádobku na tuk a které se dají naklonit tak, aby tekutiny do misky mohly odtékat už během přípravy pokrmů. Odkapávací misky nebo záchytné nádobky by se pak měly dát umýt v myčce nádobí. Některé modely pak mají ve výbavě speciální stěrku na vroubkované desky – díky svému tvaru dokonale sedne do drážek a vy s ní budete schopni vyčistit i těžko dostupná místa. Všeobecně platí, že grilovací desky s nepřilnavou vrstvou (např. Quantanium) očistíte bez zbytečné námahy.
Tipy na grily od Sage:
Se sondou: The Smart Grill (BGR 840) má integrovanou teplotní sondu. S její pomocí si nastavíte, jaký druh masa a na jaký stupeň propečenosti si přejete připravit.
Cena: 9 999 Kč, www.sagecz.cz
Kompaktní: The BBQ & Press Grill (SGR700) je kompaktní a univerzální gril, který si zamiluje každý, kdo doma bojuje s prostorem, ale chce mít špičkový výrobek. Unikátní konstrukce umožňuje použití nejen ve formě kontaktního grilu, ale i jako otevřeného BBQ grilu.
Cena: 5 499 Kč, www.sagecz.cz
Základní: The Adjusta Grill & Press (BGR200) je skvělou volbou do každé domácnosti. Díky variabilnímu nastavení teploty od 180–220 °C můžete pohodlně grilovat různé pokrmy. Steaky budou úžasně šťavnaté, sendviče vždy správně zapečené a zelenina úžasně křehká.
Cena: 3 499 Kč, www.sagecz.cz