Začátek týdne na Febiofestu ve francouzském duchu

23.03.2018 \\ Festivaly

Pondělí se na festivalu neslo v duchu tiskových konferencí ke světovým premiérám českých filmů a úterý ve znamení dvou šarmantních francouzských mužů. Jeden z nich, režisér Arnaud Desplechin, také obdržel cenu Kristiána. A středu už ovládla francouzská hvězda Catherine Deneuve.

Debut Sofie Šustkové Do větru a středometrážní snímek Neptun Adély Babanové tak na MFF Praha – Febiofest viděli první diváci. Nový český snímek Sofie Šustkové se odehrává na moři a sleduje vztahy mezi dvojicí sourozenců a synem majitele lodi, na níž se plaví. „Klaďas, hajzl a holka mezi nima,“ shrnul děj jeden z diváků, ačkoliv autorka postavy tak černobíle nevidí. „Matyáš pro mě není zlý, ale spíš ztracený, proto může působit zle a zkratkovitě.“ Do tří hlavních rolí získala Šustková přesně ty tři herce, na které si myslela už při psaní scénáře, Jenovéfu Bokovou, Vladimíra Polívku a Matyáše Řezníčka. „Měsíc v Řecku zní idylicky, ale natáčení byla taková malá reality show, někdy jsme si mysleli, že to nezvládneme,“ zavzpomínala Boková na technicky náročné natáčení na jachtě.

To Adéla Babanová spolu s herci Gabrielou Míčovou a Jiřím Vyorálkem zase vysvětlovali, jak se natáčel film na klasický filmový materiál a na základě reálných událostí. Na tiskové konferenci padaly dokonce konkrétní dotazy na tajné dokumenty, o kterých snímek vypráví. „Vůbec jsem nepřemýšlela o tom, jestli tuto roli vzít, nebo ne. Bylo to jasné už po přečtení scénáře,“ řekla herečka Gabriela Míčová, která zde ztvárnila skeptickou novinářku.

Pánové Arnaud Desplechin a Hippolyte Girardot hovořili především o aktuálním snímku Ismaelovy přízraky, ale na tiskové konferenci odpovídali i na dotazy týkající se jiných projektů. A především Arnaud Desplechin poté vyjádřil svůj obdiv k zemi, „ze které pochází Kafka nebo Kundera“. Než se diváci MFF Praha – Febiofest v předpremiéře podívali na zmíněný snímek, byli svědky toho, jak si režisér Arnaud Desplechin převzal z rukou ředitele festivalu Kamila Spáčila cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. „Jsme ohromený a nenacházím ta správná slova. Moc to pro mě znamená. Speciálně dostat tu cenu v Praze, protože český film a literatura na mě měly velký vliv. Můžu mámě tu cenu ukázat jako důkaz, že jsem režisér,” poděkoval Deplechin.

Středu si poté pro sebe „uzmula“ Catherine Deneuve. Poté, co musela neplánovaně zrušit svůj příjezd na zahájení Febiofestu ze zdravotních důvodů, se v Praze na festivalu přece jen objevila v jeho závěru. Francouzská herečka měla ve středu na programu uvedení svého snímku Vánoční příběh, který režíroval také Arnaud Desplechin. Dnes převezme na zakončovacím večeru cenu Kristián.

Více informací: www.febiofest.cz

Fotogalerie