Pochoutka, která vám dodá sílu – proteinový superčokochlebíček

09.05.2024 \\ Recepty

Pro mnohé z nás je cesta k dokonalé postavě do plavek trnitá a náročná. Důsledné cvičení, pravidelný kardio trénink a disciplinovaná strava jsou klíčové k dosažení cíle. A přestože se zdá, že sladkosti jsou na této cestě nepřítelem číslo jedna, existuje možnost, jak spojit příjemné s užitečným. Proteinový superčokochlebíček není jen lahodnou odměnou po náročném tréninku, ale také skvělým zdrojem bílkovin, nezbytných pro budování svalové hmoty. Tento malý, ale mocný kousek sladkosti dokáže potěšit nejen chuťové pohárky, ale i tělo, kterému poskytuje nutriční podporu potřebnou pro vytváření a regeneraci svalů. Je to spojení, které oslavuje úsilí a odměňuje ho zdravým a chutným způsobem.

Jsou proteinové produkty jen trendem?

Protein není jen obyčejnou složkou našeho jídelníčku – je to základní stavební kámen našeho těla. Jakmile začneme chápat jeho význam a úlohu, pochopíme, proč je tak důležité zahrnovat ho do našich stravovacích návyků, zejména při cvičení a budování svalů.

Bílkoviny jsou nezbytné pro růst, opravu a udržení svalové hmoty, ale jejich význam přesahuje pouhé svaly. Jsou klíčové i pro regeneraci tkání, podporu imunitního systému a transportní funkce v těle. Když cvičíme, naše svaly potřebují dostatečné množství proteinů k regeneraci a růstu, což pomáhá zvyšovat naši výkonnost a sílu.

Ale protein není jen o mase a rybách, jak si stále spousta lidí myslí. Existuje celá řada alternativních zdrojů, které jsou vhodné pro různé stravovací preference a potřeby. Rostlinné

proteiny, jako jsou luštěniny, ořechy a semena, poskytují vynikající alternativu pro ty, kdo upřednostňují nebo potřebují omezit konzumaci živočišných produktů.

A právě zde vstupuje na scénu proteinový prášek, který může sloužit jako alternativní zdroj bílkovin. Díky tomu může být skvělou volbou pro každého, kdo hledá efektivní a chutný způsob, jak dodat tělu potřebné živiny po náročném cvičení. Chlébíček s tímto proteinovým práškem není jen sladkou odměnou, ale může být také zdravou a vyváženou složkou vašeho jídelníčku.

Levná špaldová mouka – zázrak nebo podfuk?

Špalda, někdy nazývaná i špalda nebo špalice, je starobylé obilí, které se v posledních letech stává stále populárnější alternativou k běžné pšenici. Co to vlastně špalda je? Jedná se o starobylou odrůdu pšenice, která se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin, minerálů a vlákniny. Díky své odolnosti vůči škůdcům a nepříznivým podmínkám je špalda často pěstována bez použití chemických pesticidů a herbicidů, což ji činí atraktivní volbou pro ty, kdo preferují bio a ekologické produkty.

Špalda se může používat místo běžné pšeničné mouky v mnoha receptech na pečení oblíbených moučníků. Od bábovky a perníků po kynuté buchty, koláče, sušenky a cukroví, palačinky, chléb, rohlíky a housky – špalda přidává do pečiva jemně oříškovou chuť a aroma. Výsledné produkty jsou obvykle trochu tmavší a méně nadýchané než ty z pšeničné hladké mouky, ale nabízejí výjimečnou chuťovou zkušenost a výživovou hodnotu.

Je však důležité vybírat kvalitní špaldovou mouku, která není znehodnocena přídavkem pšenice seté. V tomto ohledu pomůže vybírat mouku od ověřených dodavatelů. Zde může Babiččina volba přinést klíčovou jistotu. Špaldová mouka Babiččina volba je pečlivě vybírána a zpracovávána s důrazem na kvalitu a zachování přírodních vlastností obilí. Díky tomu si mohou zákazníci být jisti, že jejich špaldová mouka přinese do jejich kuchyně nejen vynikající chuť a konzistenci, ale také výživovou hodnotu.

Ingredience:

· 60 g hladké špaldové mouky Babiččina volba

· 60 g čokoládového proteinu

· 60 g jemných ovesných vloček

· 45 g třtinového cukru

· 1 zralé jablko

· 2 lžíce holandského kakaa

· 2 vejce

· 1 kypřicí prášek do pečiva

· 120 g řeckého jogurtu

· 150–180 ml mléka

K dokončení:

· tabulka kvalitní hořké čokolády

· drcené pistácie nebo lyofilizované maliny

Postup

Připravte si suroviny a rozdělte je do jednotlivých částí. Do mísy vsypte nejprve suché suroviny a ty jemně promíchejte vařečkou. Do směsi následně přidejte jogurt, mléko, vejce a nahrubo nastrouhané jablko – ideálně oloupané (pokud jsou slupky jemné, můžete ho nechat neloupané).

Důkladně míchejte, dokud nevznikne hladké a tekuté těsto. Formu na chlebíček nebo hluboký plech vyložte pečicím papírem a těsto do ní stáhněte stěrkou. Vložte do předehřáté trouby na 190 °C a pečte přibližně 30-40 minut, nebo dokud není chlebíček propečený. Propečenost si můžete ověřit v mezičase špejlí.

Po upečení nechte chlebíček schladnout, ideálně na mřížce. Poté ho polijte rozpuštěnou čokoládou a případně ozdobte drcenými oříšky nebo lyofilizovaným ovocem, podle chuti. Tento krok dodá chlebíčku dokonalou chuť a bude vypadat ještě lahodněji.