Probuďte skleník ze zimního spánku. Nezapomeňte na nový nátěr

21.04.2024 \\ Design/Domov

Připravte svou zahradu dříve, než vypukne jaro. V první řadě se zaměřte na skleník. Než se pustíte do rytí záhonů a vysévání bylin či zeleniny, zkontrolujte stav konstrukce a podle potřeby proveďte její údržbu. Poškozené části opravte, skleník očistěte a natřete ochranným nátěrem Balakryl, který poslouží jako základní i vrchní barva v jednom.

Zkontrolujte skleněné výplně

Během zimního období se skleník často stává skladištěm zahradního náčiní. Než se pustíte do oprav, všechny nástroje nejprve vykliďte. Následně zkontrolujte stav skleněných výplní. Pod tíhnou sněhu nebo během silného větru mohlo sklo popraskat. Hrozí-li vysypání skla, vyměňte poškozené části za nové. Jinak praskliny stačí vytmelit.

Zhodnoťte stav konstrukce

Také na kovové konstrukci skleníku se mohly podepsat vlivy počasí, které narušily ochranný nátěr. Před aplikací nového nátěru nejprve konstrukci skleníku důkladně očistěte zevnitř i zvenku. „Pomocí brusky nebo kovového kartáče odstraňte staré nesoudržné nátěry, rez a další nečistoty. Na hůře dostupná místa a záhyby můžete použít brusnou houbu. Následně konstrukci omeťte, odmastěte pomocí vody se saponátem a na závěr opláchněte čistou vodou,“ radí Radek Kříž, technický poradce značky Balakryl. Dále vytmelte všechny praskliny a škvíry kolem výplní, aby skleník plnil svou funkci a udržel požadovanou teplotu.

Skleník ošetřete antikorozním nátěrem

Než se pustíte do samotného natírání, všechny skleněné výplně oblepte maskovací páskou, aby se nezašpinily od barvy. „Na očištěnou konstrukci skleníku pak aplikujte akrylátový vodou ředitelný nátěr Balakryl Metal 2v1, který plní funkci základní i vrchní barvy. Navíc vytvoří vysoce pružný a matný povrch, který odolá povětrnostním vlivům a kovy chrání před korozí,“ doporučuje Radek Kříž. Barvu důkladně rozmíchejte a nanášejte neředěnou pomocí plochého štětce se směsí přírodních a syntetických štětin. Pro dosažení nejvyšší antikorozní ochrany aplikujte po cca 4 hodinách další 1–2 vrstvy nátěru.

Zahajte novou sezonu pěstování

Až všechny vrstvy nátěru zcela zaschnou, můžete na závěr ještě opláchnout střechu skleníku, skleněné výplně a vnitřní prostory. Pak už se můžete pustit do pěstování. Záhony naplňte kvalitní, zkypřenou zeminou, která je zbavena veškerého plevele. Do takto připravené půdy vysejte bylinky, ředkvičky, mrkev či další zeleninu nebo zasaďte předpěstované sazenice. Rostliny zalijte a těšte se na bohatou ranou úrodu.

Výhody vodou ředitelných barev

  1. Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.
  2. Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.
  3. Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.
  4. Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.
  5. Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.
  6. Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.
  7. Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.
  8. Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.
  9. Neničí pomůcky: Štětce po natírání jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.

Balakryl Metal 2v1 je vodou ředitelná jednovrstvá základní i krycí barva určená k novým i renovačním nátěrům zejména pozinkovaného (i nezoxidovaného), železného nebo ocelového plechu, lehkých kovů, oceli a dalších materiálů (včetně cementovláknitých). Vhodná je také na střešní krytiny, potrubí, kovové ploty, zábradlí, nábytek, klempířské výrobky apod. Tento antikorozní, hedvábně matný nátěr na povrch výborně přilne a vytvoří extrémně odolnou a vysoce pružnou vrstvu. Vyznačuje se dlouhou životností a odolností vůči povětrnostním vlivům. Prodává se v balení o hmotnosti 0,7 kg, 5 kg a 9 kg.

NÁŠ TIP: Akrylátový vodou ředitelný nátěr Balakryl Metal 2v1 je vhodný na všechny druhy kovů, plechů, dřevo, beton a další povrchy bez použití základní barvy. Výborně kryje, na povrchy dokonale přilne a ochrání je před korozí. Tato multifunkční jednosložková barva se navíc vyznačuje mimořádnou odolností vůči povětrnostním vlivům. Dostupná je v 9 základních odstínech, nebo si ji můžete nechat natónovat až do dalších 20 000 barev.

Fotogalerie