Seznamte se světovou výtvarnicí skrze její galerii v centru Prahy

28.03.2017 \\ Design/Domov

Gordana Turuk nebo také Gordana Glass či Euboia Glass, tak znalci skla již ví, ale vy, co nevíte, tak se s touto mimořádnou dámou seznamte. Je to totiž dobře známá umělkyně především u našich slovenských sousedů. Její díla ze skla si ze Slovenska odvezla nejedna známá osobnost. Objevíte mezi nimi takové osobnosti, jakými jsou papež Benedikt XVI, britská královna Alžběta II., prezidenti Miloš Zeman, či Václav Klaus. Unikátní skvosty vytvořené jejíma rukama mohou obdivovat i návštěvníci její umělecké galerie Gordana Glass Art Gallery v centru Prahy.

Gordana Turuk se nechává inspirovat lidmi, přírodou, Jaderským mořem i každodenními zážitky. To vše se snoubí v její tvorbě. Gordanina díla jsou neopakovatelná i díky několika kulturám, které ovlivnily její život a tvorbu.

Umělkyně se narodila v německém Manheimu, a přestože zakotvila na Slovensku, vystudovala textilní výtvarnictví v Záhřebu a následně módní návrhářství na škole módního designu Callegari v Itálii. Materiálem, který si vybrala pro tvorbu nádherných uměleckých děl, se však stalo sklo. Gordana se totiž drží názoru, že odráží duši umělce mnohem lépe než látka.

Používá technologii tzv. lehaného skla, do kterého maluje pomocí tekutých drahocenných kovů v podobě zlata, či platiny, nebo vkládá vzduchové bubliny. Lehání skla je speciální sklářská technika, při které sklo za vysokých teplot samo lehne - tedy vteče do pod ním vložené, připravené formy. Díky tomu lze ve skle vytvářet různé ornamenty nebo vytvořit patinu starého skla.

Pomocí tohoto postupu umělkyně vytváří obrazy, vázy, zrcadla, lampy, skleněné interiérové prvky, různé trofeje, apod. Papež Benedikt XVI. dostal při návštěvě Slovenska zlatý kříž ručně vyráběný zručnou umělkyní, Larry King, či zpěvačka Helena Vondráčková si zase odnesli skvostné sochy. „Naplňuje mě malba drahými kovy, zlato a platina v jemné souhře s bílou, vodově tyrkysovou a vznešenou fialovou. To jsem já, sklo je moje duše,” říká samotná umělkyně.

Celý proces vzniku skvostných uměleckých děl se děje v bratislavském studiu, situovaného hned vedle lesa. Právě tam vznikají díla, která mohou obdivovat i návštěvníci pražské galerie. Zamiluje si je každý, kdo dovede ocenit originalitu a jedinečnost.

Zárukou kvality je fakt, že všechna díla jsou vyráběna ručně, čímž se zachovává inikátnost každého vytvořeného kusu. Gordana osobně vytváří všechna svá díla a dbá na dokonalost provedení každého detailu.

Hlavními tématy díla jsou idea rodiny, dobra a šťastné budoucnosti. „Gordana dosáhla uznání především díky talentu, trpělivosti a disciplíně. Vše v její tvorbě je o lásce k životu a lidech v něm. To bohatství nového je nádherná cesta, která se oficiálně nazývá sklářské výtvarnictví. Být mezi nejlepšími znamená být originálním. Gordana vytváří nový, jemný a nesmírně silný svět, za kterým je člověk.” vyjádřil se o Gordanině tvorbě PhDr. Ľuboslav Moza, člen Evropské akademie věd a umění.

Navíc, tato sympatická žena s křehkým zjevem oplývá nejen obrovským talentem, ale vypovídají o ni více i dobré skutky. Už léta se věnuje charitě zaměřené na pomoc nejmenším - tedy dětem. Kromě toho k jejím aktivitám patří i pomoc občanskému sdružení Arte Bene.

Více o talentované umělkyni se dozvíte na jejích stránkách: www.gordanaglass.cz

Fotogalerie