Nenechte se odradit od investování, ceny nemovitostí dlouhodobě porostou

27.10.2023 \\ Byznys

Moji starší kolegové občas zavzpomínají na situaci po roce ´89, kdy byl činžovní dům se šesti byty v centru středně velkého města na prodej klidně za 35 tisíc korun. Když vám to řeknu dnes, otočí se vám v zorničkách znak dolaru jak v Disneyho pohádkách a vyslovíte univerzální větu: „Kdybych v té době žil, určitě bych to koupil.“ Jenže v té době měl 35 tisíc korun málokdo. 

Stejně jako tehdejší cenu, mléka, másla nebo rohlíku nelze s dnešní dobou porovnávat absolutní hodnoty cen ani u nemovitostí. Stačí, aby se nemovitost zhodnotila průměrně o 8 % za jeden rok a je jedno, jestli některý rok to budou tři a jiný patnáct, zkrátka když se dostaneme na průměrné 8% zhodnocení, za 10 let bude mít nemovitost o 100 % vyšší hodnotu.

Podle Českého statistického úřadu bylo mezi lety 1998 a 2020 průměrné roční zhodnocení nemovitostí 9,9 %. Průměrné ceny bytů tak za tuto dobu v České republice vzrostly více než 4 krát. Pokud jste tedy těsně před miléniem koupili byt za tři miliony korun, na konci minulého roku měl hodnotu dvanácti. Míra inflace za sledované období přitom byla jen 60%, tedy většina spotřebovávaných komodit zdrahla na něco přes 1,5 násobek původní ceny.

Podstata kapitalismu vychází z neustálého růstu cen. Ceny nemovitostí se v každé zemi vyvíjí jinak dynamicky, ale stagnace nebo pokles by znamenaly velký problém pro každou ekonomiku.

Pro laika je složité se v dnešní době zorientovat. Dostupné informace si navzájem protiřečí, protože každý hráč trhu má své zájmy a podle nich křiví data – banky, makléři, developeři i ČNB. Já pracuji s daty a fakty. Emoce mne nezajímají, protože skutečnost zkreslují a mohou vás zavést na scestí a dle dat Eurostatu zveřejněných v srpnu ceny nemovitostí v dlouhodobém horizontu stoupají. 

Investora by neměl z hlediska zhodnocení zajímat krátkodobý výkyv nebo zakopnutí trhu, naopak v něm můžeme nalézt větší příležitosti. Investor je ten, kdo vyhraje vždy. Když budou nevýhodné úrokové sazby, tak se na trhu objeví řada nemovitostí pod cenou. Když klesnou úrokové sazby, hodnota jeho investic poroste. A ještě k tomu budeme mít dostupnější financování.

Krize byly vždy. Když jsem začal s nákupem nemovitostí, lidé kolem mne také kroutili hlavou. Dnes jsem přesvědčen, že nemovitosti budou za 10 let jednou tak drahé. Každá doba nabízí příležitosti.