Stříhejte kolem dokola: Spotřebitelská soutěž s Klasáčkem startuje i letos

13.10.2023 \\ Produkty

Připravte se, hrajeme! Od 6. října do 7. ledna máte opět možnost zapojit se s Klasáčkem do velké spotřebitelské soutěže s názvem „Stříhejte kolem dokola“, kterou pravidelně pořádá Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Hlavním cílem soutěže je podpořit nákup kvalitních produktů, které nesou značky kvality, jako jsou například Klasa, Bio nebo Regionální potravina. Na vítěze čeká mnoho atraktivních cen a tři hlavní vítězové získají možnost zapůjčení osobního automobilu na jeden rok.

Při nákupu surovin Češi stále pečlivěji vybírají, co nakupují a konzumují. Tento trend potvrzuje i výzkumu nákupního chování[1], v němž 92 % oslovených uvedlo, že při nákupu potravin kladou důraz na jejich kvalitu. Lidé si přejí zejména čerstvé a zralé potraviny, které neobsahují umělé náhražky a přídatné látky. Stále větší pozornost také věnují původu potravin. A právě toto směřování má za cíl každoroční spotřebitelská soutěž, která probíhá pod záštitou SZIF.

Eva Češpiva, tisková mluvčí SZIF, vysvětluje: „S výběrem kvalitních potravin pomáhají především informace uvedené přímo na obalech. Na nich najdete loga označující výjimečnou kvalitu produktů ve srovnání s běžně dostupnými potravinami.“ Ze zmíněného výzkumu pak také vyplývá, že pro téměř dvě třetiny respondentů je ukazatelem kvality právě značka Klasa, ovšem mezi loga kvality patří také symboly Regionální potravina, evropská označení (ZTS, CHZO, CHOP), „Bio zebra“ a EU „Bio list“. „Spotřebitelská soutěž pomáhá zvyšovat povědomí o kvalitě takto označených výrobků, edukovat spotřebitele a motivovat je k nákupu kvalitních potravin,“ dodává Eva Češpiva.

Soutěž „Stříhejte kolem dokola“ začne 9. října a potrvá až do 7. ledna 2024. I letos se budou moci zúčastnit jednotlivci, ale také týmy. Pravidla jsou jednoduchá – stačí nakoupit potraviny s výše vyjmenovanými logy, vystřihnout loga z obalů kvalitních potravin, nalepit je do herních karet a zúčastnit se soutěže. Všechna pravidla o soutěži najdete na webu akademiekvality.cz. S orientací, jaké produkty a kde je najít, bude v prodejnách pomáhat již tradičně Klasáček.

Jak se zapojit do soutěže?

I letos se opět můžete těšit na bohaté odměny v podobě týdenních výher. Do těch je automaticky zapojený každý, kdo v daném týdnu odešle herní kartu. Na výherce pak čekají odměny v hodnotě až šesti tisíc korun v podobě kuchyňského náčiní, praktických potřeb do domácnosti a drobných dárků

Na tři výherce pak čeká hlavní cena v podobě zapůjčení osobního automobilu na jeden rok.

Soutěžit můžete také v týmu a zvýšit tak šance na výhru. Vedoucí týmu zaregistruje unikátní název týmu, jehož členové budou soutěžit společně. Podmínkou pro zapojení do týmové soutěže je, že v daném herním období musí být zapojeni minimálně 4 další členové týmu s alespoň jednou platnou herní kartou a dále uvedeno telefonní číslo na každé odeslané herní kartě.

Nezapomeňte, že soutěže na vás čekají i v pravidelném newsletteru, ve kterém si budete moci otestovat své znalosti problematiky kvalitních surovin. Ze všech správných odpovědí budou za každou soutěžní otázku (celkem 13) vylosováni tři výherci (celkem 39), kteří obdrží nákupní poukázku v hodnotě 500 Kč.

A zkuste své štěstí také na našich sociálních sítích Facebook a Instagram, kde rovněž pravidelně soutěžíme o poukázky na nákup.

Co vše je možné vyhrát?

 • 19 500 základních výher – o výherci rozhodne los ze všech došlých platných herních karet zaslaných v daném herním týdnu.
 • 39 kvízových výher – nákupní poukázka ve výši 500 Kč.
 • 13 týdenních výher – až do výše 6 000 Kč.
 • 13 týmových výher – balíček kvalitních potravin v hodnotě 2 000 Kč a nákupní poukázka v hodnotě 1 000 Kč.
 • 3 hlavní výhry – 3 zapůjčení osobního vozu Karoq na jeden rok.

Kde získáte herní kartu?

Herní karta je podmínkou pro účast v soutěži a najdete ji ve vybraných prodejnách obchodních řetězců, stáhnout si ji však v průběhu soutěže můžete i na webu, kde ji můžete rovnou elektronicky předvyplnit.

Do vyznačených míst na kartě nalepujte různá loga značek kvality. Až bude karta zaplněná, pošlete ji poštou na adresu organizátora. Ale pozor, loga musí držet. Doporučujeme tak využít

proužek lepicí pásky, kterým můžete přilepit celý řádek log najednou, nebo připevnění log pomocí sešívačky.

Jaké značky kvality potravin sledovat a vystřihovat?

 • Klasa – vymezuje výjimečně kvalitní produkty v porovnání s běžně dostupnými potravinami.
 • Regionální potravina – oceňuje nejlepší výrobky z každého kraje.
 • Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP) – značení EU, zaručuje jistou záruku kvality vázanou např. na daný region.
 • Biozebra – slouží jako ochranná známka pro produkty ekologického zemědělství.
 • Biolist – značení nadnárodní, které musí mít na svém obalu každý produkt splňující v rámci EU požadavky na biopotraviny.
 • Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou.
 • Česká cechovní norma a Česká potravina.

Jak nakupovat uvážlivě?

Abyste z každého svého nákupu dokázali vytěžit maximum, připravili jsme si pro vás několik tipů, jak při nákupu ušetřit čas i peníze:

 • Dělejte si seznamy nákupů
 • Naučte se kombinovat suroviny
 • Udělejte si pořádek
 • Nenakupujte s prázdným žaludkem
 • Věnujte pozornost kvalitě a čtěte obaly
 • Lokální a sezónní potraviny
 • Skladujte potraviny správně

To a mnohem více o kvalitních potravinách, včetně receptů nebo tipů, jak chytře zabavit ty nejmenší, najdete na akademiekvality.cz.

Zdroj fotografií: www.akademiekvality

[1] Výsledky výzkumu nákupního chování a analýzy prodejních dat, březen 2022