Extrémista Pavel Paloncý atakuje přední pozice Montane Spine Race

16.01.2018 \\ Sport

Vytrvalostní sportovec a běžec v jedné osobě Pavel Paloncý v neděli 14. ledna odstartoval po páté v nejbrutálnějším závodní trase Británie - Montane Spine Race. I letos se pokusí překonat sám sebe a získat pro Českou republiku další zlato. V minulosti tento závod totiž dvakrát vyhrál a dvakrát skončil na druhém místě. Aktuálně se drží na třetím místě.

Závod se běží nonstop a je dlouhý neuvěřitelných 430 km! Převýšení je na možném maximu, nejtěžší jsou na celé soutěži nepříznivé přírodní podmínky, ve kterých se The Spine Race běží. Cíl sedmého ročníku závodu vede  až na hranice Skotska. 

Závodníkům se počítá celkový čas od startu až do cíle během dne i noci, spánku, přestávek i během jídla. Velkou část trasy tvoří močály a bažiny, které v mlze vězní na kost promrzlé sportovce. Na britských ostrovech patří tento závod mezi nejvíce sledované extrémní sportovní události roku. Vytrvalostní soutěž mapují významná anglická média, především BBC, a to v podobě BBC4 Sport, informace o vítězích se také pak vždy dostanou do celonárodních hlavních zpráv stanic BBC News. Stejně tak jej sleduje rádio BBC, které také bude podávat sportovní zpravodajství přímo z dění závodu.

Trasa sleduje dálkovou turistickou trasu Pennine Way v severní Anglii, začíná ve vesnici Edale v Peak Districtu a končí ve vesnici Kirk Yetholm ve Skotsku, těsně za hranicemi Anglie. Terén je velmi pestrý, neustále se mění, od pěšinek přes anglické kopce „fells“ až po krajinu značně severského typu a hodně opuštěné hory Cheviots, tvořící hranici mezi Anglií a Skotskem.

">Video ze závodu The Spine Race