Špína, Bába z ledu a Křižáček jsou favority Cen české filmové kritiky

06.01.2018 \\ Film/TV

Slovensko-české drama Špína vévodí nominacím na Ceny české filmové kritiky s celkem 6 šancemi na vítězství. Po pěti nominacích posbíraly snímky Křižáček a Bába z ledu. Na slavnostní předávání Cen české filmové kritiky 2017 se můžou těšit tvůrci celkem 12 děl. Vítěze se dozvíme v sobotu 27. ledna.

Celovečerní hraný debut Terezy Nvotové Špína vypráví o mladé Leně, jejíž dospívání zásadně poznamená znásilnění. Pocit viny a obavy, že jí nikdo neuvěří, dívku doženou až k pokusu o sebevraždu. Lena se kvůli tomu ocitne na psychiatrické klinice a hledá nový začátek. Špínu čeští kritici nominovali v kategoriích film roku, režie, scénář, díky kameře Marka Dvořáka má film šanci i v kategorii Audiovizuální počin roku, nominována byla i představitelka hlavní role Dominika Morávková a kameraman Marek Dvořák. Tereza Nvotové se navíc uchází i o cenu pro objev roku.

S pěti nominacemi Špínu stíhají loňský vítěz karlovarského Křišťálového glóbu Křižáček, snímek Václava Kadrnky, a Bába z ledu Bohdana Slámy.  V herecké kategorii konkuruje Karel Roden sám sobě s nominacemi za svůj výkon v Křižáčkovi a v Masarykovi. Soupeřem mu je Pavel Nový za roli otužilce v Bábě z ledu. . Jeho kolegyně Zuzana Kronerová se o cenu pro nejlepší herečku utká kromě Dominiky Morávkové i s Barborou Polákovou, jež novináře zaujala v novince Miroslava Krobota Kvarteto.

Dvě nominace, na objev roku i v kategorii Mimo kino, má dokumentární film Hranice práce Apoleny Rychlíkové ze známého cyklu Český žurnál. Mezi dokumenty uvedenými v kinech bodovaly tituly Červená, Richard Müller: Nepoznaný a dokudrama Sama.

Dnes v úterý 2. ledna začíná druhé kolo hlasování, při kterém necelá padesátka filmových kritiků vybírá celkové vítěze. Slavnostní večer Cen české filmové kritiky proběhne v Divadle Archa v sobotu 27. ledna. Ceremonii můžou v přímém přenosu od 20.20 sledovat diváci České televize na programu ČT art, večer budou opět moderovat Jana Plodková a Jiří Havelka.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Moët & Chandon a Mowshe. Hlasování filmových kritiků je veřejné a výsledky hlasování budou dostupné online na www.filmovakritika.cz.

Přehled nominací na Ceny české filmové kritiky 2016:

Nejlepší film:

Bába z ledu - Pavel Strnad, Petr Oukropec

Křižáček - Václav Kadrnka st.

Špína - Peter Badač, Eva Pavlovičová, Miloš Lochman, Karel Chvojka

 

Nejlepší dokument:

Červená - Olga Sommerová

Richard Müller: Nepoznaný - Miro Remo

Sama - Otakar Faifr

 

Nejlepší režie:

Bába z ledu - Bohdan Sláma

Křižáček - Václav Kadrnka

Špína - Tereza Nvotová

 

Nejlepší scénář:

Bába z ledu - Bohdan Sláma

Křižáček - Vojtěch Mašek, Jiří Soukup, Václav Kadrnka

Špína - Barbora Námerová

 

Nejlepší herečka:

Bába z ledu - Zuzana Kronerová

Kvarteto - Barbora Poláková

Špína - Dominika Morávková

 

Nejlepší herec:

Bába z ledu - Pavel Nový

Křižáček - Karel Roden

Masaryk - Karel Roden

 

Audiovizuální počin:

8 hlav šílenství - výtvarná koncepce (Anna Krtičková, Marta Nováková)

Křižáček - kamera (Jan Baset Střítežský)

Špína - kamera (Marek Dvořák)

 

Mimo kino:

Bo Hai - Dužan Duong

Hranice práce - Apolena Rychlíková, Saša Uhlová

Pěstírna - Andy Fehu

 

Cena innogy pro objev roku:

Robin Kvapil - Všechno bude fajn

Tereza Nvotová - Špína

Apolena Rychlíková - Hranice práce