Smiřické svátky hudby se blíží

19.03.2017 \\ Koncerty

Už čtrnáct let Smiřické hudební slavnosti a Velikonoce jsou sobě navzájem synonymem a nejen pro smiřické u Hradce Králové Hudební festival bude zahájen 1. dubna 2017 v zámecké Kapli Zjevení Páně, která je prestižním koncertním místem českých a slovenských interpretů všech generací. Zakladatelem tohoto hudebního svátku jara je královéhradecký rodák, houslista Jaroslav Svěcený a smiřický starosta Luboše Tuzar.

Na deseti festivalových koncertech Smiřických svátků hudby letos Jaroslav Svěcený představí vynikající mladé i samozřejmě mezinárodními pódii ostřílené umělce, a to barytonistu Filipa Bandžaka, mezzosopranistku Evu Garajovou, sopranistky Petru Froese a Markétu Mátlovou, Kühnův dětský sbor se sbormistrem Jiřím Chválou. Neméně hvězdné je také obsazení instrumentalistů, nechybí violistka Jitka Hosprová a Virtuosi Pragenses, České trio, houslistka Julie Svěcená a klavírista Václav Mácha, kytaristé Jiří Jirmal a Miloslav Klaus, klavírista Miroslav Sekera, varhaníci Michaela Káčerková  a Pavel Svoboda, akordeonisté Ladislav Horák a Markéta Laštovičková.

Již tradičně je festival zpestřený vystoupením známých hereckých tváří, letos to bude Zdeňka Žádníková Volencová, Miroslav Táborský a Alfréd Strejček. Exkluzivní host přijede ze Slovenska. Není jím nikdo jiný než multižánrově disponovaný orchestr Cigánski diabli v čele s nejlepším současným hráčem na cimbál Ernestem Šarközim. Představí zbrusu nový program a houslisty Jaroslava Svěceného! Dlouholetý projekt dostává další rozměr a nabídne strhujícím způsobem interpretovanou romskou, etnickou a klasickou hudbu ve vynikajících aranžích. Tradiční doprovodná výstava byla letos premiérově svěřena vynikajícímu výtvarníkovi a grafikovi Martinu Manojlínovi.

Slavnostní zahajovací koncert rozezvučí vrcholně barokní Kapli Zjevení Páně ve Smiřicích v sobotu 1. dubna 2017 od 19,00 hodin Jaroslav Svěcený – housle, Jitka Hosprová – viola a Filip Bandžak – baryton a dají vám společně příležitost si vychutnat mimořádnou atmosféru tohoto místa při světoznámých instrumentálních skladbách Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha či Karla Stamice, árie Georga Friedricha Händela a Wolfganga Amadea Mozarta v podání jednoho z největších pěveckých talentů současnosti.

Smiřické svátky hudby budou ukončeny v neděli 16. dubna 2017 Slavnostním koncertem, který bude svěřen Kühnovo dětskému sboru se sbormistrem prof. Jiřím Chválou a samozřejmě za účasti Jaroslava Svěceného a jeho houslí.

Na závěr ještě několik důležitých technických informací:

Kaple má bezbariérový přístup a zvýšené prahy se dají snadno překonat přistavením nájezdů. Prostory přilehlé ke kapli se vytápějí a kaple samotná je temperována.  Parkováníje možné buď přímo na nádvoří, nebo můžete využít parkoviště u kulturního domu Dvorana naproti kapli.

Více informací naleznete na www.festival.mestosmirice.cz.