Vychází soundtrack k Hřebejkově trilogii Zahradnictví s hudbou Petra Ostrouchova

21.11.2017 \\ Film/TV

Letos byly uvedeny do kin tři celovečerní filmy Jana Hřebejka podle scénářů Petra Jarchovského, tvořící trilogii Zahradnictví (Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník). Animal Music nyní vydává na jednom albu souhrnný soundtrack celé trilogie. Autorem hudby k Zahradnictví je Petr Ostrouchov, jeho hudba je na albu doplněna několika dobovými nahrávkami písní Osvobozeného divadla, které tvoří významnou součást hudební dramaturgie filmů. Nahrávky filmové hudby vznikly v polském studiu Alvernia a v pražském studiu Smečky za doprovodu orchestrů Sinfonietta Cracovia a Prague Metropolitan Orchestra. Na albu účinkují hudebníci jako Radek Baborák, Juraj Bartoš, Carolina Eyck, Thomas Bloch, Ondřej Pivec, Jiří Levíček, Jiří Slavík a řada dalších. S nahrávkou písně „Jarní vítr“ Jaroslava Ježka je zastoupen i Orchestr Jakuba Šafra.

Soundtrack je završen titulní písní „Zahradnictví“, kterou Ostrouchov složil na text Tomáše Belka a nazpíval jako duet s herečkou Annou Fialovou za doprovodu kapely Blue Shadows, v níž rovněž působí. „Snažil jsem se jít v případě Zahradnictví cestou přehledné práce s minimem hudebních motivů, které jsem na ploše tří po sobě jdoucích filmů neustále přepracovával a posouval do nové instrumentace a nového významu. Hudba zní „klasicky“ ve smyslu tradičního orchestrálního zvuku, ovšem vyčnívají z ní zvuky v tomto kontextu málo známé, jako těremin, skleněná harmonika nebo hammondovy varhany“, říká autor. Soundtrack Zahradnictví vychází na CD, digitálně jej distribuuje společnost Supraphon.

Petr Ostrouchov (*1972) se filmové hudbě věnuje již více než dvacet let, za tu dobu vytvořil hudbu k patnácti celovečerním filmům, včetně filmů jako jsou Želary, Občanský průkaz, Klauni, Čert ví proč, Vendeta, Rudý kapitán a oceňované dokumentární série Zapomenuté transporty, jakož i k řadě krátkých filmů, večerníčků nebo televizních projektů. Dosud pětkrát byl nominován na cenu Český lev a za hudbu k filmu Želary, nominovanému na Oscara, získal cenu na festivalu v pákistánském Karáčí. Čtrnáct let byl Ostrouchov členem skupiny Sto zvířat. Ve vydavatelství Animal Music, které provozuje od roku 2007, vydal dosud 65 alb, která od roku 2007 nepřetržitě získávají cenu „Anděl“ za jazzové album roku. Jako aranžér nebo producent spolupracoval na mnoha albech s umělci, jako jsou Iva Bittová, Korben Dallas, Lucie, Oskar Petr a další. V roce 2016 představil nový vlastní hudební projekt Blue Shadows. Ostrouchov je také

členem umělecké rady festivalu Struny podzimu, působí jako vyhledávaný advokát v oblasti filmového a hudebního průmyslu a vyučuje autorské právo na FAMU.

Fotogalerie