TVARY A BARVY ve spojení Gardianová – Šípek skutečně fungují

17.10.2017 \\ Design/Domov

Obdivujete-li tahy štětce něžné surrealistky Pavlíny Gardianové a sklo z rukou Dalibora Šípka, vydejte se do Nového Boru do galerie Egermann. Spojení těchto dvou umělců je zcela mimořádné! Chcete-li se o tom přesvědčit, tak dlouho neváhejte, výstava TVARY A BARVY Pavlína Gardianová - obrazy & Dalibor Šípek potrvá už jen do konce měsíce.

Jde o spojení dvou uměleckých duší, jejichž tvorba je pastvou nejen pro oči skutečných milovníků něžného surrealismu a uměleckých skleněných objektů. Výstava byla zahájena 2. října 2017 a těší se setrvalému velkému zájmu. A rozhodně to nebylo jen proto, že se při její vernisáži připíjelo skvělým šampaňským na její úspěšnost a hojnou návštěvnost.

Co však výstavě předcházelo, překvapilo i ředitelku Galerie Egermann, Věru Kalousovou, která si to nenechala pro sebe: „Den před zahájením výstavy přijela holka v keckách s veškerou výbavou pro instalaci obrazů na panely, vzala do ruky metr, hřebíky, vrtačku a než jsem se stačila rozkoukat, obrazy byly pověšené včetně popisu. Ano to je Pavlínka Gardianová, nechápu a jen se usmívám, “ přiblížila galeristka svůj zážitek hostům vernisáže.

Sklo a jméno Šípek jde dohromady. Dalibor Šípek je pokračovatelem tradice po svém otci, kterým nebyl nikdo jiný než Bořek Šípek. Syn jde v otcových šlépějích, ale ve svých botách, svým směrem a vizí toho, jaké vyjádření světu skrze sklo poskytne. Návštěvníky výstavy vždy zaujmou názvy Daliborových objektů, nesou totiž jména přátel a blízkých. Obdobně to má i Pavlína, která pro změnu dává svým obrazům názvy podle svých prožitků a snů. Jedna z návštěvnic pronesla obdivnou větu směřující přímo k autorům: „Vy jste dva naprosto vysublimovaní jedinci, jedná se o dokonalou harmonii díla," čímž jim udělala nesmírnou radost, neboť dokonale podtrhla zamýšlenou vizi.

Mluvíme-li o výstavě Pavlíny Gardianové a Dalibora Šípka, mluvíme i o synchronizaci umění jak tematicky, tak  i širokými škálami barev použitých v obrazech i skleněných objektech. Díla jako by k sobě patřila, výborně se doplňují a umělci tak dávají možnost navzájem vyniknout jeden druhému. Jejich tvorba je jasná a srozumitelná, promlouvá řečí, které je duševní krmí, pro syté i hladové po umění. Se skutečným uznáním potvrdila, že za pětileté působení galerie tak jedinečnou, krásnou a výjimečnou výstavu ještě nehostili. Co víc si může umělec přát, hovoří-li se tak o jeho práci. Nutno však ještě podotknout, že svoji pozitivní roli hraje i netradičně řešený prostor galerie, který se nachází v historickém domě s klenbami v centru města.