Jaké jídlo si s sebou sbalit na celodenní výlet

09.07.2021 \\ Produkty

Letošní prázdniny jsou jako stvořené pro objevování méně známých koutů Česka. Zkuste se vydat na jednodenní nebo víkendový výlet a sami zjistíte, kolik je u nás krásných míst, na hony vzdálených od rušných měst. Můžete se vypravit na túru hluboko v horách, navštívit některý z národních parků, protkaný sítí stezek nebo třeba jen vyrazit na celodenní výlet do lesa poblíž domova. Ať už se však rozhodnete prozkoumat přírodu s přáteli, rodinou nebo sami, pěšky nebo na kole, přečtěte si naše tipy na ideální občerstvení do přírody, aby vás na cestě českou krajinou netrápil hlad a únava.

Chcete být na celodenní výšlap co nejlépe vybaveni? Pak je dobré zvážit, na jak vzdálené místo se chystáte, jak obtížná bude trasa, a hlavně také jaká je předpověď počasí. Obecně platí, že čím delší a vzdálenější je túra a čím nepříznivější počasí, tím více oblečení, vybavení, jídla a vody budete potřebovat.

Co si vzít s sebou?

Na co byste neměli rozhodně zapomenout? Na kvalitní turistickou obuv a také pohodlný batoh, do kterého si sbalíte potřebnou svačinu a dostatek vody. Oblečení by mělo být funkční a obsahovat více vrstev. Nezapomeňte ani na opalovací krém. Hodí se alespoň základní vybavení lékárničky. Velmi užitečná je také navigace – většinou postačí nabitý telefon, popřípadě mapa. Na delším výletu oceníte i víceúčelový nožík.

Žádné otevřené stánky v okolí? Se správnou svačinou vás nic nezaskočí

Pokud se chcete kvalitně stravovat i na výletě v odlehlých oblastech, vyplatí se předem si připravit jídlo na celý den. Raději se nespoléhejte na stánky s občerstvením (které mohou být zavřené nebo nabízet občerstvení pochybné kvality), a sbalte si vodu i svačinu do batohu s sebou.  

Ačkoli je nabídka jídel pro pobyt v přírodě široká, není snadné se v ní zorientovat. Kvalitní jídlo na cestu musí dodat energii, bílkoviny i vlákninu a mělo by vás zasytit jako plnohodnotný oběd. Zároveň by nemělo být náročné na přípravu, protože ne každý si chce s sebou na horské hřebeny nosit ešus a tuhý podpalovač, aby si mohl uvařit například těstoviny. Nemluvě o tom, že na mnoha místech je zakázáno rozdělávat oheň.

Na bagety zapomeňte

Kdo si chce výlet opravdu užít a předejít hladu a vyčerpání, měl by jednou provždy zapomenout na bagetu, ze které získá sice za krátkou chvíli 2,5 až 3,5 tisíce kJ energie, ale skoro žádné živiny. V případě, že je pro vás pečivo přesto variantou číslo jedna, raději si připravte domácí sendvič z kvalitního chleba, který naplníte masem či sýrem a zeleninou. Cestou vám přijdou vhod také potraviny, které se nekazí ani při vyšších teplotách – například oříšky, sušené ovoce, tyčinky nebo suchary.

Jídlo, které zlepší kondici a nabudí vás energií

Velmi oblíbené jsou také funkční potraviny. Ty jsou vyrobené z přirozeně se vyskytujících složek tak, aby měly kromě výživové hodnoty i příznivý účinek na náš organismus. Do této kategorie spadá například Ristre – komplexní jídlo, které vás zasytí až na 5 hodin a dodá vám vydatný přísun energie, takže nehrozí, že budete během výletu padat únavou. Jídlo v praktickém balení obsahuje dokonale vyvážený poměr sacharidů, vysoce kvalitních bílkovin, vlákniny a zdravých tuků, navíc je bezlepkové. „Trávím hodně času na cestách a chtěl jsem jíst zdravě, ale zároveň rychle a pohodlně. Ale na trhu byla hlavně nabídka jídel připravovaných v shakeru, které obsahují ne moc kvalitní sójovou bílkovinu. Tak jsem se rozhodl navrhnout si vlastní funkční jídlo, které by obsahovalo jen ty nejlepší ingredience a v maximální kvalitě. Jako palivo pro tryskáč,“ říká Damien Thorn, zakladatel Ristre.

Ristre vás nabije energií, zasytí a podpoří myšlení. Opakovaně uzavíratelný sáček obsahuje 60 zdravých ingrediencí a superpotravin. Nejen, že se jedná o hotové jídlo, které nepotřebujete míchat s vodou ani jinými ingrediencemi, ale také vydrží i bez ledničky až 6 měsíců. Těžko byste hledali lepšího společníka na cesty!

Kam letos vyrazit?

Sázkou na jistotu je náš největší národní park Šumava (na obrázku), který se pyšní velkorysou rozlohou téměř 70 hektarů, nabízí nádhernou, nedotčenou přírodu a je domovem některých vzácných živočichů. Ideální je také pro svou univerzálnost – najdete zde naučné stezky, rozmanité pěší výlety, pro milovníky vody jsou zde kilometry sjízdných řek a cyklisty jistě nadchnou stovky kilometrů cyklotras.

Pokud vás lákají méně známé lokality, zkuste se vydat do Východních Čech, k Vodní nádrži Pastviny. Ta se nachází ve stejnojmenné obci Pastviny v podhůří Orlických hor, asi 7 km východně od Žamberka. Přehrada je obklopena lesy a nádhernou přírodou a místní ji každoročně využívají ke koupání, rybaření nebo pro výlety na lodích. Milovníci turistiky ocení příjemnou procházku kolem rozlehlé přehradní nádrže. V okolí je také mnoho zajímavých cyklostezek s různými variantami náročnosti.

Další oblíbenou destinací pro tuzemskou dovolenou je České Švýcarsko. Navštivte malebnou obec Chřibská, která leží na pomezí Lužických hor, Českého Švýcarska a Labských pískovců. Ať už se z Chřibské vydáte kterýmkoliv směrem, turistickými a cyklistickými stezkami je to tu protkané. V nedalekém okolí najdete Pravčickou bránu - největší přirozenou skalní bránu na našem kontinentu; kulturní památku Dolský mlýn, který můžete znát z pohádky Pyšná princezna; vyhlídky a rozhledny; nebo třeba Kyjovské údolí s roklemi, skalními stěnami, věžemi a útvary z pískovce, které se stalo domovem mnoha vzácných druhů zvířat a rostlin.

Fotogalerie