Plzeňské DEPO2015 ožívá novou interaktivní výstavu BLIK BLIK Tajuplný les

08.05.2021 \\ Kultura

S uvolněním koronavirových opatření přivítá plzeňské DEPO2015 první návštěvníky. Již v úterý 11. května se pro veřejnost otevře nová, dlouho připravovaná, rozsáhlá interaktivní výstava BLIK BLIK Tajuplný les, která propojí digitální umění a technologie s hrou a zábavou pro celou rodinu. Celkem dvanáct interaktivních instalací předních českých audiovizuálních tvůrců navodí na ploše 450 m2 atmosféru lesa - tajuplného a kouzelného prostředí plného pohádkové atmosféry, fantazie, hry, světel, stínů a zvuků. Výstava za pečlivých hygienických a organizačních opatření bude v květnu přístupná vždy v úterý a čtvrtek 14.00 – 18.00 hodin a v sobotu a neděli 10 00 – 18.00 hodin. Vstupenky budou k dostání online přes portál plzenskavstupenka.cz nebo na místě. Ke každé vstupence návštěvník nebo rodina dostane při odchodu z výstavy pytlíček s květinovou travní směsí, díky které si pak může vytvořit ve městě kousek přírody. Výstava potrvá do 31. srpna 2021 a v dalších měsících je naplánováno rozšíření návštěvní doby.

„Les pro nás představuje něco skrytého a tajuplného, co postupně objevujeme. Prostředí s tajemstvím, které probouzí v člověku představivost a tvořivost. Naším cílem je, aby se návštěvníci po procházce naší výstavou více dívali kolem sebe a přemýšleli o tom, co není na první pohled vidět. Chceme upozornit na to, že o les je třeba se starat nejenom jako o nenahraditelný ekosystém, ale i kvůli tomu, co v nás probouzí a vyvolává,” říká na úvod programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán.

„Celou expozici jsme pojali jako cestu, kterou se z reálného prostředí dostanete do různých lesních světů, z nichž každý má svůj příběh a atmosféru,” pokračuje Jan Štěpán. Podobně jako v příbězích Lewise Carrolla vstoupí návštěvníci do světa fantazie králičí norou, poté se například ocitnou na dně rybníka, objeví tajemství začarovaných tůněk či svítících programovatelných stromů, ovládnou kouzlo Ubrousku, prostři se, projdou magickou krajinou jako z Avatara nebo se ztratí v psychedelickém pralese. Děti navíc po příchodu dostanou magické hůlky, díky nimž budou moci oživovat různé části expozice a jednotlivé instalace. Samostatnou součástí výstavy se po dalším rozvolnění koronavirových opatření stane také rodinná úniková hra Zdrhni bábě!

Výstava je určena jak dětem, tak si ji užijí i dospělí. „Budou v ní umístěny interaktivní prolézačky a světelné hry pro ty nejmenší, i prvky, které určitě zaujmou i dospělé,” vysvětluje Jan Štěpán. Prostor bude bezbariérový, přístupný i s kočárkem.

Interaktivní výstava BLIK BLIK Tajuplný les navazuje na loňský projekt BLIK BLIK Digitální hřiště, který vznikl z důvodu nemožnosti pořádat oblíbený plzeňský festival světla BLIK BLIK. V mnohém se ale bude lišit: „Kromě dvanácti zcela nových instalací je Tajuplný les daleko více založen na atmosféře a prožitku. Expozice je postavena zejména na scénografii a na jednotlivých interaktivních prvcích, které jsou provázány do jednoho celku,“ zdůrazňuje Jan Štěpán.

DEPO2015 na výstavě spolupracuje s předními českými tvůrci. Například se studiem INITI interactive, které tvoří tři samostatné původní instalace, se studiem Kashmir, které „vykouzlilo” úžasný psychedelický prales, s Lubošem Zbrankem a jeho audiovizuální instalací Grow, dále pak s Multilabem z fakulty umění a designu Ladislava Sutnara a dalšími autory, kteří tvoří menší části expozice či scénografii. „Nesmím opomenout také vývojový tým DEPO2015 pod vedením Ivo Opla, který kromě samotné expozice do ní vytváří i několik původních instalací, například videomappingovou skluzavku a další,” dodává Jan Štěpán.

Návštěvníci se na výstavě setkají s širokým spektrem interaktivních prvků od relativně jednoduchých mechanických a magnetických ovládání až po laserové nebo infračervené trasování pohybu. Dále bude v expozici použit interaktivní videomapping, různé světelné a zvukové instalace, včetně UV osvětlení. Návštěvníci se setkají i se spojením jízdních kol a svítících mraků nebo s interaktivními rybářskými pruty a dalšími „magickými“ nástroji.

„Protože ani v letošním roce nebude možné uskutečnit festival světla BLIK BLIK v jeho původní podobě v ulicích Plzně, představuje tato expozice jednu z mála příležitostí, jak u nás prezentovat světelné a audiovizuální umění od špičkových tvůrců,” uzavírá Jan Štěpán. 

S uvolněním koronavirových opatření se v DEPO2015 rozběhnou i další akce: 11. května se otevřou obchody v tržnici (v úterý, čtvrtek, sobotu), návštěvníci si budou moci projít výstavu Ondřeje Vyhnánka Anima (ve dnech, kdy bude otevřená recepce) a každý den je přístupná venkovní stopovačka Industriální stezka. Poslední víkend v květnu proběhne na nádvoří designový prodejní MINT market, který bude doplněný o doprovodný program. DEPO2015 také připravuje na polovinu června druhý ročník úspěšného streetartového festivalu WALLZ.

Více informací na www.depo2015.cz

Fotogalerie