Švédská fika má hluboce zakořeněnou tradici!

04.09.2017 \\ Gurmán

Švédové si užívají každodenní fiku, tedy:přestávku na kávu. Ještě jste o této tradici neslyšeli? Fika je rituál, který si dopřávají všichni bez rozdílu věku. Každý se rád potkává se svou rodinou nebo přáteli u šálku kávy s dezertem. Fika vznikla v 19. století ve Švédsku jako žargon na slovo označující kávu – Kaffi, ze kterého obrácením písmen vytvořili toto humorné pojmenování. Ve Švédsku se malá černá káva pije při mnoha příležitostech, při snídani i po jídle. Švédové mají na svědomí jedno procento světové konzumace kávy a jsou jejími druhými největšími pijáky po Finech.

Tradice "kávy a dortu" však není cizí ani našim slovenským sousedům. Skupina lidí diskutující o současných společenských trendech, je zvyklá označovat tento termín jako „bratislavská kavárna.“ Fika je jednoduše každodenní oslavou volného času.

Pokud se během podzimu vydáte na procházku například kolem Štrbského plesa, můžete navštívit Grand Hotel Kempinski High Tatras a dopřát si fíku zde. Velký výběr dezertů nabízí hotelový Lobby Lounge, kde můžete odpočívat po túrách nebo procházkách u hřejivého krbu. Dezerty můžete ochutnat i přímo v Grand Restaurant, kde vám naservírují například domácí tatranské borůvky s bílou čokoládou, ovčím sýrem a müsli, které vám ještě více připomenou blízkost tatranské přírody nebo můžete vyzkoušet specialitu - zmrzlinu z červené řepy.

Pokud byste chtěli něco zvláštního, určitě byste měli ochutnat dezert Kempinski z roku 2017 Mondial. Vymyslel ho Steffen Holle z hotelu Adlon Kempinski v Berlíně. Díky kombinaci jemných mandlí z Evropy, čokolády z Afriky, aromatickému koření z Asie, vynikajícím pistáciím z Blízkého východu a nádechu tabáku a rumu z Kuby vás vezme na cestu téměř kolem celého světa.

Zdroj foto: Grand Hotel Kempinski High Tatras

Fotogalerie