Motýli Jitky Mlynarčík Kudláčkové zachraňují ty v přírodě!

17.08.2017 \\ Magazín

Střecha budovy Filadelfie na pražské Brumlovce se na pár hodin proměnila v ráj motýlů. Přední šperkařská firma JK Jitka Kudláčková právě tam představila kolekci Naši motýli, která je nejen krásná a ojedinělá, ale hlavně pomáhá.

Není tomu tak dávno, kdy se přední šperkařka Jitka Mlynarčík Kudláčková rozhodla spojit s obecně prospěšnou společností Česká krajina, aby pomohla návratu motýlů do české přírody. „Mám ráda, když mají moje kolekce nějaký smysl a pomáhají. V případě motýlů jsem chtěla, aby se naše děti nemusely chodit dívat na motýly do muzea, ale aby je mohly vidět ve volné přírodě, proto jsem se rozhodla spojit s projektem SOS motýli,“ vysvětlila uznávaná česká šperkařka. I díky její pomoci se podařilo za posledních několik let vrátit do české přírody 42 procent motýlů.

Myšlenka pomáhat české přírodě prostřednictvím šperků nezaujala jen Jitku Mlynarčík Kudláčkovou a jejího manžela Dušana Mlynarčíka, ale také moderátorské duo Kláru Doležalovou s Karlem Voříškem a celou řadu známých tváří, kteří se rozhodli akci podpořit a ukázat tak, že jim osud české přírody není lhostejný.

Herečka Ivana Jirešová se ani vteřinu nerozmýšlela a na akci dorazila, protože má ráda, když mají věci či projekty nějaký vyšší princip: „Zakládám si na tom, aby moje zahrada byla taková, jaká má zahrada opravdu být. Říká se, že když máte na zahradě žábu, motýli a vážky, tak je s přírodou vše v pořádku. Já tam všechny tyto živočichy mám, takže u mě je vše o.k.,“ řekla s úsměvem účastnice minulé řady soutěže Tvoje tvář má známý hlas.

Herečka Sandra Černodrinská dorazila na akci se svojí maminkou a neváhala svěřit příběh, který se jí nedávno stal. „Na zahradě máme keř motýlovník, má takové hezké fialové květy a jednou k nám uletěl  z nedaleké botanické zahrady tropický motýl a usídlil se právě v tom motýlovníku. Protože motýl nevypadal úplně svěže, rozhodla jsem se zavolat do botanické zahrady, co s ním. Poradili mi, že ho mm nechat v klidu dožít. Ptala jsem se taky, zda nemá hlad, zda mu nemám pochytat nějaký hmyz, ale poradili mi, abych mu smíchala banán s vodou a cukrem. Motýl u nás přebýval asi tři dny a pak bohužel umřel,“ popsala zážitek hvězda seriálu Přístav.

Všechny přítomné pak pobavila vždy usměvavá moderátorka Štěpánka Duchková. „Pořídila jsem si na zahradu tavalník, o kterém se říká, že na něj létají motýly. Ale bohužel, než stihl nějaký přiletět, tavalník uschnul. Nikdo mi to totiž neřekl, že se musí zalévat,“ rozchechtala se barrandovská rosnička.

Kristýna Janáčková nedávnou absolvovala poutní cestu po Santiagu, kde si začala uvědomovat, jaký význam má krajina a příroda vůbec. „Motýly minuju, když náhodou v přírodě nějakého vidím, tak začnu skákat, radovat se a na všechny kolem volám, aby se rychle podívali, že letí motýl. Někdy přemýšlím, že by se mi asi nejlépe žilo v džungli,“ smála se herečka, která dorazila téměř bez make-upu, ale přesto jí to moc slušelo.

Herec, zpěvák a moderátor Honza Maxián se kromě přípravy na soutěž Tvoje tvář má známý hlas věnuje také natáčení pořadu Krajina domova, který vysílá Česká televize. „Díky tomuto pořadu jsem získal ještě více vřelý vztah k české krajině. Mám možnost procházet těmi nejkrásnějšími místy v naší zemi, víc si vážím toho, co naše krajina skýtá. Rozhodně si myslím, že bychom se měli k přírodě chovat ohleduplněji a to nejen k motýlům,“ poučil všechny přítomné bývalý člen skupiny Nigtwork, který si odskočil z tréninku již zmíněné soutěže Tvoje tvář má známý hlas, kde se od září představí jako jeden ze soutěžících.

Moderátor Karel Voříšek si nemohl odpustit, zda přítomné dámy už někdo v jejich životě balil na motýly. Míša Dolinová se svěřila, že ano, ale že jí pohled na již nežijící živočichy neudělal dobře a z bytu, kde se sbírka nacházela, urychleně prchala. „Měli bychom si uvědomit, že motýl se líhne z housenky, která mnohdy není krásná, proto jí třeba zahodíme nebo se k ní nechováme úplně hezky a tam už začíná ta ohleduplnost k motýlům a k přírodě. Ve všem ošklivém je něco hezkého a naopak, takže bychom si měli opravdu rozmýšlet, jak a ke komu či k čemu se chováme,“ zmínila zrod motýlů známá moderátorka, která dorazila na akci se svojí dcerou.

Barbora Mottlová má kladný vztah k motýlům v krvi už kvůli svému příjmení. A herečka Malvína Pachlová pak ohromila všechny přítomné tím, kolik druhů motýlů zná. Ve vyjmenovávání jí pomáhal kolega Honza Maxián, ale i to se počítá.

Moderátorka Klára Doležalová nabádala všechny přítomné muže, aby nezapomínali svým ženám šperky kupovat a ukázali jim ta, jak moc si jich váží. Ona sama má z dílny JK Jitka Kudláčková již několik šperků, které jí pořídil její manžel.

Nejen kolekci Naši motýli je možné zakoupit na e-shopu firmy JK Jitka Kudláčková nebo osobně v reprezentativní prodejně, která se nachází v obchodní pasáži budovy Filadelfie v Praze na Brumlovce.

Fotogalerie