Ledecký v novém muzikálu intrikuje!

15.08.2017 \\ Divadlo

Do dlouho očekávané premiéry muzikálu IAGO chybí pouhých šest týdnů. Ostré zkoušení pod vedením autora Janka Ledeckého začalo v pondělí 14. srpna. „První zkouška je pro nás takové pějme píseň dokola, účinkující si sednou kolem stolu, v případě Iaga kolem hodně dlouhého stolu, a poprvé se podle rolí pročtou a prozpívají celým dějem,“ vysvětluje autor hudby, scénáře a zároveň se představitel z jedné z hlavních rolí, tedy samotného Iaga.

Účinkující mají před sebou náročné týdny, během kterých musí všechno vypilovat k dokonalosti. Premiéra se koná 21. září v Divadle Hybernia, ale na muzikál se samozřejmě připravují už několik měsíců. „V muzikálu je 48 hudebních čísel, takže doufám, že všichni už umí své texty,“ věří Janek Ledecký a dodává, že s případnými potížisty by se nepáral. „Každý si musí uvědomit, že pokud třeba přijde pozdě, poškozuje tím své kolegy. Co se disciplíny týká, tak je to jednoduché - pokud uvidím, že to někoho nebaví, tak se s ním rozloučím,“ má jasno Ledecký.

S přípravami je spokojený i producent muzikálu Michal Mückstein: „Máme náskok a přípravné práce, jako je dekorace už je téměř hotová a jen se vylepšuje, plus se dodělávají ještě další efekty. Šití kostýmů už je v plném proudu a zkoušky právě začaly. Řekl bych, že jsme dobře připraveni.“

Ostatní si také uvědomují, že nesmí svého šéfa zklamat a na zkoušky, které budou probíhat až do premiéry každý den, kromě nedělí, musí chodit připravení. „Celý červen jsme pilně pracovali s korepetitorem na hudebním nastudování, v červenci jsem hlavně odpočívala a nabírala síly, abych se mohla s vervou pustit na zkoušení. Scénář jsem si doma samozřejmě podrobně prostudovala,“ přiznává poctivé přípravy Lucie Černíková, která se představí v hlavní roli Desdemony. Tu budou alternovat také Anna Julie Slováčková a Dominika Richterová.

Hodně práce měla také Alžbeta Stanková, která do muzikálového týmu nastoupila jako poslední. „Musím dohánět ostatní. Mám za sebou již korepetice. Teď nastává období zkoušek a uvidím, jak to vše pod tlakem času zvládnu,“ neskrývá lehké obavy hvězda seriálu „Vyprávěj“.

Všichni netrpělivě čekají, až se ke zkoušení připojí americký režisér Robert Johanson, který už s Ledeckým v minulosti spolupracoval na velmi úspěšné muzikálové adaptaci Shakespearova Hamleta. Toto jejich společné dílo z roku 1999 se dočkalo po celém světě téměř dvou tisíc repríz a tak si oba umělci chtějí úspěšnou spolupráci zopakovat. „Jsem moc zvědavá na spolupráci s ním a hlavně jeho vizi,“ těší se Desdemona Lucie Černíková na novou zkušenost. V komunikaci na place by problém být neměl. „Robert nastupuje 21. srpna a bude tu až do premiéry. Bude mít tlumočnici, aby se neztratili ti, co na tom s angličtinou nejsou tak dobře,“ dodává na adresu uznávaného amerického režiséra autor muzikálu Janek Ledecký. Toto autorské duo dále doplňují Michal Kovalčík (hudební režie a aranžmá) a Martin Černý, který patří mezi nejúspěšnější české scénografy.

Možnost spolupracovat s úspěšným skladatelem a zpěvákem Jankem Ledeckým si nenechalo ujít mnoho známých umělců. Mezi nejzajímavější jména patří například hvězdy show „Tvoje tvář má známý hlas“ Milan Peroutka, David Gránský, Petr Vondráček, Anička Slováčková nebo stálice české hudební scény Dasha a Bořek Slezáček.

Fanoušci muzikálů se tedy už teď mohou těšit, že na prknech Divadla Hybernia v září znovu ožije dramatický příběh plný vášně a lásky, nenávisti a žárlivosti, avšak v netradičním zpracování zasazeném do současnosti. Zajímavý je na tomto díle fakt, že hlavní hrdina IAGO, v podání Janka Ledeckého nebo Petra Vondráčka, rozhodně není vzor ctnostného chování, vlastně by se dalo říci, že to je pěkný padouch. Jak říká Michal Mückstein: „Je to „jízda“ a je to jinak a moderně pojatý muzikál, než jste zatím viděli na klasické Shakespearovské téma.“ IAGO bude intrikařit, podvádět a vy mu u toho budete muset fandit, protože je prostě neodolatelný.

Více informací zde

Foto: Muzikál IAGO

Fotogalerie