Dokument Na krev je o posedlosti a vášni bratrů Novákových z Cirku La Putyka

01.05.2020 \\ Film/TV

Na krev. Jako kdyby název nového celovečerního dokumentu režiséra Erika Knoppa o Rosťovi a Vítkovi Novákových, jádru souboru Cirk La Putyka, získal v době koronaviru, kdy jeho členové nemohou hrát pro diváky v divadle, na novém významu a aktuálnosti. Co pohání oba bratry, osmou generaci slavného loutkářského rodu Kopeckých? Jaká posedlost, vášeň i emoce je provází, když uskutečňují svůj sen a vztahují se ke své rodině a předkům? Časosběrný dokument Na krev nabízí vedle zákulisí souboru nebo vzpomínek z rodinného archivu především velice osobní a niterný vhled do života a práce bratrské dvojice ve třech letech poté, co v roce 2014 otevřeli divadlo Jatka78. Vůbec poprvé – a do letošního 11. června, kdy dokument půjde do klasické kinodistribuce, také naposledy – bude snímek k vidění v on-line premiéře ve středu 6. května od 20.00 na YouTube. Vstupenky na premiéru v ceně 100 Kč jsou již v prodeji v síti GoOut.

Trailer:

„On-line premiéra dokumentu Na krev zároveň zahájí další etapu naší práce během nucené koronavirové přestávky. Chceme nyní využít všech možností a vrátit se k živému divadelnímu hraní i zkoušení nových inscenací,“ uvádí principál Rostislav Novák.

Po uvedení záznamů několika představení i pořadů Backstage a Homework na sociálních sítích a více než 60 odehraných vystoupeních ve veřejném prostoru pod hlavičkou #kulturunezastavis (do nich se zapojilo přes 70 účinkujících a probíhaly až na 16 různých místech v jeden den) tak soubor v rámci projektu Cirk La Putyka (A)live nabídne divákům přenosy živě uváděných představení: 13. května inscenaci La Putyka přímo z hospody, 20. května nový kabaret POTaLESK z Ostravy, 25. května velkolepé otevření Jatek78 pro tolik diváků na místě, kolik jich povolí aktuální vládní nařízení, a nakonec 8. června premiéru inscenace Kaleidoscope.

V podtitulu dokumentu Na krev stojí: „Jejich krev je krev kočovných umělců a jejich posedlost sahá přes slavný rod loutkářů Kopeckých mnoho generací nazpět. Ve svém úsilí se obracejí k sobě samým, ke kořenům, k rodině. Před čím se snažíš utéct, to nakonec vyroste v tobě.“ Snímek zavede diváky nejen do zákulisí Cirku La Putyka, na zkoušky či jeho zahraniční cesty, ale odkrývá i hlavní zdroje neuvěřitelné energie a posedlosti, díky kterým soubor překonává i mimořádně náročné překážky. Postupně se odhaluje propojení současných ambicí principála s rodinnou historií a jakási nutkavost na ni navázat či ji „dokončit“. Na krev ukáže, kolik nervů je potřeba k tomu, aby se zhruba čtyřicetičlenný soubor na své nové domovské scéně udržel v chodu a dále vyvíjel.

U vzniku snímku stála domluva režiséra Erika Knoppa, že začne točit vývoj Cirku La Putyka od chvíle, co tento získá vlastní prostor Jatka78 v Praze. „Po půl roce natáčení jsem pochopil, že mě více než cokoli jiného přitahuje soudržnost tohoto divadelního spolku a že pomyslným pojivem je rodina, ze které Rosťa a Vítek Novákovi pochází,“ říká Erik Knopp. Oba bratři jsou osmou generací loutkařského rodu Kopeckých, která má ale jako první za 200 let existence vlastní kamenné divadlo Jatka78, a tak už nemusí primárně kočovat jako generace předchozí. Režisér získal přístup do obrazového archivu rodiny Kopeckých, potažmo Novákových, který začíná roku 1946 a pokračuje do současnosti. Díky tomu režisér ilustruje podobnost minulosti se současností a s postupy obou hlavních postav. “Kdo má takto pevné rodinné základy, dokáže v životě všechno, co si zamane,” uzavírá Erik Knopp.

Producentem dokumentu Na krev je MasterFilm s.r.o., koproducentem Česká televize.

Více informací na www.laputyka.cz a na https://www.facebook.com/nakrevfilm/.

Fotogalerie