V září se do kin chystá Dezertér s Jiřím Macháčkem

21.07.2017 \\ Film/TV

Na konci září dorazí do kin druhá část trilogie autorského dua Jarchovský-Hřebejk s názvem Zahradnictví: Dezertér. Tentokrát se tvůrci zaměřili zejména na rodinu Otty Bocka, jehož ztvárnil Jiří Macháček.

Děj se odehrává v poválečných letech, kdy se celá rodina snaží vrátit do zajetých kolejí. Otto po návratu z lágru znovu otevírá svůj noblesní kadeřnický salon Valentino, kde pracuje jeho manželka a její sestry, Vilma se snaží znovu sblížit s Jindřichem. Přichází však rok 1948, Ottova firma je vyvlastněna státem a on podruhé v životě přichází o všechno…

„Otto je postava hustě opestřená několika odlišnými životními etapami a fatálními zvraty, až jsem se po prvním přečtení scénáře musel ptát, jestli i v téhle scéně je to pořád ta samá postava, jako ve scénách předešlých. To ovšem znamená, že pro herce je napsaná vděčně,“ řekl Jiří Macháček, kterého kadeřnickému umu učil umělecký maskér filmu Zdeněk Klika.

Druhá část trilogie je, co se žánru týče, dramatem s humornými prvky. „Na rozdíl od válečného melodramatu prvního dílu a čisté komedie třetího jde o silné drama. Je v něm ale také hodně humoru. Dokonce bych řekl, že je tady negrotesknější scéna v tom nejvážnějším dramatu,“ dodal režisér trilogie Jan Hřebejk.

První část trilogie Zahradnictví s podtitulem Rodinný přítel měla premiéru 27. 4. 2017 a do dnešního dne ji u nás vidělo přes 100 000 diváků. Třetí část s názvem Nápadník přijde do kin 16. 11. 2017.

Synopse:

Druhá kapitola rodinné kroniky Zahradnictví se odehrává na pozadí převratných událostí v letech 1947-1953. Hlavní postavou je majitel noblesního kadeřnického salonu Valentino v centru Prahy Otto Bock (Jiří Macháček) a jeho rodina, kterou zde zaměstnává. Podnik je smyslem a naplněním jeho života, po všech válečných útrapách se sem vrací jako uznávaný šéf se svou manželkou Elou (Gabriela Míčová) a jejími sestrami Bedřiškou (Klára Melíšková) a Vilmou (Aňa Geislerová). Sestry společně přežily válku a německou okupaci a staraly se o malé děti svých manželů, kteří byli zatčeni za protinacistický odboj. Teď všichni s ohromným úsilím realizují svůj sen, jenže přichází zlom po únorovém komunistickém puči. Ottova firma je vyvlastněna státem a jemu se podruhé v životě rozpadá svět. Tentokrát jsou však důsledky otřesu pro něj i pro jeho rodinu fatální…

Režie: Jan Hřebejk

Scénář: Petr Jarchovský

Kamera: Bartek Cierlica

Hrají:

Otto, majitel kadeřnictví: Jiří Macháček

Ela, manželka Otty: Gabriela Míčová

Bedřiška, sestra Ely: Klára Melíšková                    

Vilma, sestra Ely: Aňa Geislerová

Jindřich, manžel Vilmy: Martin Finger

Karel, bratr Jindřicha: Karel Dobrý

Jelena, Karlova partnerka: Vendula Svobodová

Mařči, sestra Jindřicha: Sabina Remundová

Emilka, sestra Jindřicha: Lenka Krobotová

Miloš, manžel Emilky: David Novotný

Domovník Zíka: Dalibor Vinklát

František Stárek: Miroslav Táborský

Prof. Nedělová: Zora Poulová-Valchářová

Sestřička Zuzana: Zuzana Konečná

Ludva: Štěpán Kozub

Makarovová: Zuzana Mauréry

Kozlov: Alexandr Minajev

Karlík, syn Ely a Otty: Kryštof Racek

Daniela, dcera Vilmy a Jindřicha: Anežka Rouhová

Jiřinka, dcera Emilky a Miloše: Barbora Suchá

Jiří: Ondřej Sokol

Premiéra: 28. 9. 2017

Stopáž: cca 110 min.

 

Fotogalerie