Seriál Místo zločinu Ostrava je inspirován případy, které se opravdu staly!

07.01.2020 \\ Film/TV

Soutěživá Ema (Pavla Beretová) vyvracející stereotypy, která řeší vše emocemi a výbušný Honza (Stanislav Majer) zmítající se ve svých náladách jsou na první pohled zcela odlišní kriminalisté. Ona je přímočará a racionální a šéfuje nejen jemu, ale celému prvnímu oddělení ostravské kriminálky. On si ve službě bere vše osobně a neúspěchy považuje za svá osobní selhání. Nový třináctidílný seriál Místo zločinu Ostrava je inspirován skutečnými případy. První díl uvede ČT1 dnes od 20 hodin. Projekt vznikl pod vedením tři režisérů: Dana Wlodarczyka, Jana Hřebejka a Jiřího Chlumského.

Ema je přizvána, aby jako specialistka na komunikaci s nezletilou mládeží pomohla s vyšetřováním zmizení dívky. Díky jejímu přispění je případ vyřešen, ale ředitel krajské kriminálky ji odmítne přijmout do týmu. Ema se nakonec rozhodne zúčastnit výběrového řízení přímo na šéfa mordparty a k velkému údivu budoucích kolegů vyhraje. Jediným vážným protikandidátem je Honza, ale ten začne být vyšetřován za postřelení únosce.

Obtížné skloubení role matky a práce v oddělení vražd Emě připraví těžké chvíle, navíc Honza je jedním z těch, kteří ji berou od začátku s rezervou. Nevadí mu, že ho přeskočil někdo jiný, ale že je to někdo, kdo na tuhle práci podle něj nemá. „Jejich vztah není zpočátku ideální, protože Jan má jisté podezření, že výběrové řízení neproběhlo úplně košer, a cítí se tím dotčený,“ potvrzuje Stanislav Majer. Během dalších případů se z nich ale stane dvojice, která se profesionálně doplňuje a postupně v sobě nachází dokonce možná víc, než kolegiální náklonnost.

„Problematika ženy v mužském kolektivu měla vnést napětí mezi postavy. Pravdou však je, že kriminálka je už z podstaty maskulinní prostředí a přítomnost žen na prvním oddělení není tak samozřejmá, jak by se zdálo u většiny televizních kriminálek,“ říká režisér Dan Wlodarczyk. Jednotlivé díly jsou inspirovány případy, které policie vyšetřovala na Ostravsku v průběhu několika uplynulých let. „Jednou z největších motivací pro vstoupení do projektu bylo právě jeho umístění v Ostravě. Původně se seriál měl jmenovat Místo činu Ostrava. A Ostrava je mým skutečným místem činu, místem narození, dětství a dospívání, je pro mě důležitá a doufám, že jsme její náladu alespoň částečně zachytili. Ráda jsem se vracela na místa, která znám,“ říká Pavla Beretová, které v seriálu sekunduje nejen Stanislav Majer, ale i další členové kriminalistického týmu - Karel Dobrý a Štěpán Kozub. Společného nadřízeného ztvárnil Pavel Kříž. Manžela Pavly Beretové Bořek Slezáček.

Seriál volně navazuje na divácky oblíbenou kriminálku Místo zločinu Plzeň. Tu na podzim roku 2015 sledovalo průměrně 1, 32 milionu diváků starších patnácti let, tedy třetina všech, kteří měli v danou dobu zapnutou televizi.

Námět: Martin Froyda, Martin Bezouška, Jan Stehlík

Scénář: Miroslav Vaic, Jan Stehlík, Martin Bezouška, Jan Drbohlav

Režie: Dan Wlodarczyk, Jan Hřebejk, Jiří Chlumský

Dramaturgie: Jan Lekeš, Jan Otčenášek

Kamera: Asen Šopov A.Č.K.

Producent: Martin Froyda

Výkonná producentka ČT: Ilona Jirásková

Kreativní producent ČT: Jan Lekeš

Hrají: Pavla Beretová, Stanislav Majer, Karel Dobrý, Pavel Kříž, Štěpán Kozub, Bořek Slezáček a další

Zdroj: České televize

 

Fotogalerie