Klášterní hudební slavnosti 2017 byly v neděli zahájeny

02.07.2017 \\ Festivaly

Mezinárodní hudební festival Klášterní hudební slavnosti 2017 byl v neděli 2. července zahájen koncertem Pocta J. S. Bachovi. Ensemble Frizzante a jeho hosté nabídli šumperskému publiku v prostorách klášterního kostela chorály, části jeho slavné houslové Partity d moll a také varhanní improvizace.

Festival dále pokračuje koncerty ve Velkých Losinách (úterý 4. července), v Karlově Studánce (čtvrtek 6. července), v Bludově (pátek 7. července) a v Králíkách.

V úterý 4. července nás koncert zavede na netradiční místo, do prostor Ruční papírny ve Velkých Losinách. V prostorách papírny se koncert bude konat v rámci festivalu poprvé a my se můžeme těšit na koncert, na kterém zazní dvě cembala a představí se dvě nejlepší české hráčky na tyto nástroje, MONIKA KNOBLOCHOVÁ a EDITA KEGLEROVÁ. Program koncertu bude také v převážné většině věnován hudbě období baroka (Bach, Couperin), nicméně zazní také skladby skladatelů z dalších období, pro které byli jejich barokní předchůdci velkými vzory (Krebs, Dodgson).

Ve čtvrtek 6. července pokračuje festival koncertem v Karlově Studánce. V hudební hale Horských lázní vystoupí herečka VALÉRIE ZAWADSKÁ a DOLEŽALOVO KVARTETO. Celý večer je věnován Antonínu Dvořákovi, jeho hudbě a korespondenci. Mimo části z jeho smyčcových kvartetů „Slovanský“ a „Americký“ bude Valérie Zawadská číst fragmenty z Dvořákovy korespondence.

V pátek 7. července zavítá festival do Bludova. Koncert na zámku je již tradiční záležitostí a je také hojně navštěvován. Pro letošní rok jsme připravili do Bludova Koncert s překvapením. Momentálně nejtalentovanější a nejzajímavější český klavírista MATYÁŠ NOVÁK již odtajnil autory programu, ale konkrétní skladby vybere až v den koncertu. Těšme se tedy na výběr z autorů období romantismu (Brahms, Dvořák, Smetana, Chopin, Liszt).

Další mimořádný koncert proběhne v neděli 9. července, kdy hudba rozezní klášterní kostel na Hedeči v Králíkách. Původně ohlášený soubor ROŽMBERSKÁ KAPELA z důvodů těžkého zranění jednoho ze členů nakonec nevystoupí, ale přivítáme soubor MUSICA BOHEMICA VIVA, který si pro tento koncert připravil program „Anonymní a lidové písně pěti staletí“. Věříme, že tato změna účinkujících bude akceptována s porozuměním.

Festival pokračuje až do 18. července koncerty v Rapotíně (11.7. Jiří Stivín), Šumperku (12.7. Neues Barocktrio Berlin), Krnově (13.7. Neues Barocktrio Berlin), Jeseníku (17.7. Jana Boušková) a závěrečným opět v Šumperku (18.7. Jana Boušková, Roman Janků, Barocco sempre giovane).

Vstupenky na koncerty je možné zakoupit v obvyklých předprodejích a také na webových stránkách festivalu. Vstupenky na koncerty v Šumperku, Jeseníku, Krnově, Rapotíně a Králíkách jsou prodávány na místa, jsou tedy číslované a doporučujeme včasnou rezervaci.

Pro držitele karet Klubu přátel Klasika Viva nabízíme výrazné slevy ze vstupného.

Více informací o této kartě a cenových relacích vstupenek naleznete na webu www.klasikaviva.cz

Zdroj: MgA. Roman Janků, ředitel festivalu, Agentura J+D a Roman Janků Management s.r.o.