Kokoschkův obraz Praha se prodal za téměř 53 milionů

04.06.2017 \\ Byznys

Čtvrteční zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek přinesla své ovoce. Největší pozornost přitahovala nejvýše dražená položka – obraz Praha Oskara Kokoschky, který malíř vytvořil v letech 1936 – 1937 ve svém atelieru na vltavském nábřeží. Dramaticky pojaté dílo, z něhož lze vytušit autorovu fascinaci českou metropolí i jeho předtuchu blížící se války, startovalo na částce 35 miliónů. Rozměrem i kvalitou ojedinělé Kokoschkovo panoráma získal nakonec zájemce na telefonu za 52 080 000 Kč, což je dosud nejvyšší cena za dílo tohoto malíře dosažená na českém trhu. Celková částka všech vydražených děl činila 93 993 240 Kč. Všechny uváděné ceny jsou už včetně aukční provize.

Mezi další díla vydražená za nejvyšší sumy patří obraz Ovce na pastvě Václava Brožíka z autorova ceněného „francouzského období“. Do aukce šel s vyvolávací cenou 1 200 000 Kč. Ta se při licitaci zvedla víc než dvojnásobně a dosáhla až na 3 348 000 Kč. Za stejnou sumu  - 3 348 000 Kč - se prodal i obraz Stromovka Kamila Lhotáka, který startoval na 600 000 Kč. Za 2 356 000 Kč se vydražil obraz V Yerres Josefa Šímy. Na částku 1 178 000 Kč se dostal obraz Pták Moa, dílo populárního „pravěkého“ malíře Zdeňka Buriana. Velmi solidní ceny - 1 736 000 Kč - dosáhl také obraz Naříkající dívka Karla Černého.

Nových aukčních maxim na tuzemském aukčním trhu se vedle Kokoschky dočkal i Max Oppenheimer s olejem Pletoucí děvčátko (1 736 000 Kč), Bohumír Matal s obrazem Deštníkář (1 736 000 Kč), František Urban se secesní malbou Anděl (1 364 000 Kč), Jan Honsa s vynikající krajinomalbou Letní krajina (992 000 Kč) nebo Ota Janeček, jehož Procházka astronautů se vyšplhala až na 806 000 Kč.  Aukční rekord zaznamenal i Jaroslav Hněvkovský, jehož obraz Adam a Eva získal v zahradě přítomný dražitel za 682 000 korun.

Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou. „Naprostá většina z nabízených obrazů i děl z oblasti starožitností, nábytku, plastik či krásný předmětů „z denního života“ našla na aukci své nové majitele, což svědčí jak o kvalitě, tak o pestrosti letošní kolekce. Trh s uměním je na vrcholu. Sběratelé i investoři umí ocenit kvalitní díla známých, ale i méně známých autorů, které pro ně systematicky objevujeme,“ říká Tomáš Hejtmánek, jehož aukční síň drží několik rekordů právě v prodeji starého a užitého umění.

Lákavé starožitnosti

Tak, jak bývá už u Hejtmánků zvykem, na odbyt šly velmi dobře i starožitnosti, umělecká řemesla a nábytek.

Vůbec nejdráže prodanou starožitností na aukci se stal hned v úvodu dražený konvolut starých tisků v čele s čtyřdílným svazkem Civitates Orbis Terrarum. Atlas z konce 16. století obsahuje více než dvě stě rytin, zachycujících podobu tehdejších významných světových měst. Nový majitel zaplatil za tento unikát 1 612 000 Kč.

Zájem byl tradičně i o jednotlivé kusy z kolekce cenné habánské a posthabánské keramiky ze sbírky Oldřicha Blažíčka.

V pořadí již šestá aukce v Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči se tradičně konala v překrásné galerijní zahradě. Zájemcům o umění nabídla více než 195 položek z kolekce cenných starožitností, výtvarných děl, nábytku a uměleckých řemesel od 15. do 21. století.

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale nabízí i zajímavé a cenné kusy z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory slouží také jako showroom pro koupi a prodej uměleckých předmětů. Přestože na trhu působí pouhých pět let, její obrat ji na českém trhu vynesl mezi pět nejvýznamnějších aukčních domů u nás a je držitelem řady aukčních rekordů. Celkem se zde už vydražila díla za více než 200 milionů korun. 

Arthouse Hejtmánek, vedený manželi Tomášem a Marií Hejtmánkovými, funguje také jako soukromá výstavní galerie, která se orientuje na výjimečné a neznámé autory.

www.arthousehejtmanek.cz