Zdraví intimních partií by nemělo být tabu!

10.05.2019 \\ Zdraví

Dokážeme bez ostychu mluvit o celé řadě zdravotních problémů a otázek, jako jsou nejrůznější virózy, problematická pleť, dokonce i výrazné kožní onemocnění jako je lupénka a atopický ekzém. Pokud ale přijde řeč na téma intimních partií, moc do hovoru nám není. Přitom jejich zdraví je možná daleko zásadnější než problematická pleť nebo nachlazení. Je tedy na čase seznámit se alespoň se základními pravidly správné péče, které jsou v řadě ohledů velkou neznámou. Věděli jste třeba, že na jejich zdraví má výrazný vliv i naše strava? Ano! Strava a její složení, které dennodenně přijímáme, ovlivňuje celý náš organismus. Tak jako má zdravý životní styl, dostatečný pohyb, vyvážená strava či relax pozitivní vliv na funkce různých orgánů jako jsou žaludek, střeva, oči, kosti či kůže, má pochopitelně vliv i na naše intimní partie. Nejde jen o vliv na menstruační cyklus nebo náladu, ale i na celkové zdraví ženských vaginálních partií. Víte, že existují potraviny, které napomáhají, aby vše „tam dole“ fungovalo, jak má? Existují samozřejmě i potraviny, které mají na intimní orgány zase opačný vliv a mohou být příčinou různých zánětů, infekcí a dalších obtíží. Jak si tedy zajistit zdraví intimních partií, co pro jejich ideální stav zařadit do jídelníčku a co naopak vynechat? Seznamte se s pěti tipy, které bez problému zvládne dodržovat každá žena.

  1. NEZAPOMÍNEJME NA PREBIOTIKA

Intimní partie, stejně jako střeva, potřebují takzvaný „dobrý“ druh bakterií. Ty pomáhají udržovat zdravé prostředí s přirozeně kyselým pH, které nedovolí přemnožení patogenních mikroorganismů. Zároveň však bakterie, které jsou ve střevech, mohou mít vliv i na ty vaginální. Je tedy důležité dbát rovněž na to, co se odehrává v našem trávicím traktu. Vhodné je proto zařadit do jídelníčku potraviny s prebiotickými účinky, tedy například obiloviny, ovoce a zeleninu, ale také probiotické potraviny jako jsou jogurty, zelí, nebo čaj kombucha. Takto vyváženou stravou podpoříme rovněž rovnováhu vaginální mikroflóry, jejímž úkolem je právě zamezit přemnožení kvasinek nebo nepřátelských bakterií.

  1. ZDRAVÉ TUKY A OŘÍŠKY? ROZHODNĚ ANO!

V našem jídelníčku bychom neměly opomíjet ani oříšky. Mandle a jiné druhy ořechů obsahují vitamín B a vápník, a právě tyto látky jsou prospěšné při prevenci takzvané vaginitidy neboli zánětu vaginy. Zdravé tuky v oříšcích, olivovém oleji nebo avokádu dokáží regulovat cholesterol a udržet v rovnováze hladinu estrogenu, který napomáhá vytvářet zdravé prostředí na sliznici díky čemuž lze předcházet infekci.

  1. HYDRATACE A SPRÁVNÁ HYGIENA

Dostatečný příjem tekutin je důležitý i v případě péče o intimní oblasti. „Svoje tělo dostatečně hydratujte, pomůže vám to nejen k dodání energie pokožce, ale i pro lepší cirkulaci krve, která má pozitivní efekt i tam dole,“ řekla magazínu Health gynekoložkaka Alyssa Dwecková, která zároveň ženám majícím problémy se suchostí intimních partií doporučuje vypít 6 až 8 skleniček vody denně.

Důležitá je i hygiena a používaní přípravků, které jsou pro ni určeny. Klasická parfemovaná mýdla totiž mohou spíše uškodit. „Bohužel, parfemovaná mýdla jsou pro přirozenou mikroflóru těchto partií škodlivá, oslabují je a nepřátelské bakterie nebo kvasinky se mohou přemnožit a způsobit nepříjemnosti. Proto je třeba pro intimní hygienu používat nejlépe jen čistou vodu a unikátní gely. U žen, které už pociťují příznaky vaginální infekce doporučuji používat speciální přípravky, které pomáhají obnovit přirozené vaginální prostředí. Ty obsahují v ideálním případě probiotika, prebiotika a složky upravující hodnotu pH,“ dodává gynekolog Tomáš Fait. Vhodné je tak používat například přípravky Idelyn Beliema, které představují podporu v případě obou typů vaginální infekce, tedy bakteriální i kvasinkové. Kvalitní přípravky, (např. Beliema, Effect, Beliema Expert) obsahují probiotické kmeny lactobacillus acidophilus a kyselinu mléčnou, které pomáhají obnovit a stabilizovat rovnováhu vaginální mikroflóry a zároveň redukovat nepříjemné příznaky zánětu, jako je svědění, pálení, podráždění, neobvyklý výtok či nepříjemný zápach. Vybírat bychom měly mezi přípravky, které rovněž obsahují speciální ochrannou prebiotickou složku BioEcolia a kyselinu hyaluronovou, která pokožku hydratuje nebo také kyselinu mléčnou a boritou, které pomáhají obnovit přirozené vaginální pH či zklidňující složky aloe vera a měsíček lékařský.

  1. DVA A VÍC KUSŮ OVOCE DENNĚ

Podle studie zveřejněné v časopise The American Journal of Clinical Nutrition mají ženy, které denně konzumují alespoň dva kusy ovoce až o 11 % nižší riziko, že se u nich vyvinou myomy dělohy. Myomy jsou přitom nezhoubné gynekologické nádory, které mohou způsobovat bolesti ve spodní části břicha, ale i silné krvácení. Ovoce zároveň celkově podporuje zdraví intimních partií a jejich vyvážený stav.

  1. CUKR A ALKOHOL S MÍROU

Veškerou stravu je třeba konzumovat s mírou. To se týká jak potravin obsahujících cukry, tak i konzumace alkoholu. Právě nadměrný příjem cukrů může mít nežádoucí vliv na kvasinky, které se přirozeně nachází v intimním prostředí a může tak snadno dojít k jejich přemnožení. Takovéto narušení rovnováhy přirozené mikroflóry může způsobit nejen trávicí, ale i gynekologické problémy. To platí i pro nadměrnou konzumaci alkoholu, který rovněž obsahuje cukry.

Stravujte se tedy skutečně s rozumem, myslete na vyváženou a pestrou stravu, a hlavně dbejte na správnou hygienu. Už žádná parfemovaná agresivní mýdla, ale doporučené přípravky plné účinných látek, které byly vyvinuty přímo gynekology.

Fotogalerie