Menopauzu nedoprovázejí jen návaly horka a noční pocení!

26.04.2019 \\ Zdraví

Menopauza je naprosto přirozeným procesem v životě každé ženy, ale málokterá  se s jejím příchodem v klidu srovnává. Po čtyřicátém roce života se nemá žena důvod cítit se staře, ale návaly horka, nadměrné pocení, nespavost, roztržitost i výkyvy nálad zaskočí především nepřipravené. Kromě těchto nepříjemných projevů je však ještě jeden, o kterém se moc nemluví. Věřte nebo ne, dokáže zasáhnout do života  ze všeho nejvíce. V důsledku tohoto přirozeného procesu totiž klesá sexuální apetit nejen vlivem inkontinence, ale i suchostí sliznice. S bolestivým či nepříjemným sexem nebo jeho úplnou absencí se však nemusíte smířit, proti těmto příznakům klimakteria lze účinně bojovat!

Zázračný estrogen

Estrogen je ženský pohlavní hormon, který má v těle vliv na celou řadu věcí – od urychlení metabolismu, přes růst děložní sliznice až po kvalitu kostí, cév i kůže. S jeho poklesem, který nastává kolem 45. roku života, je spojená celá řada příznaků. Mezi nejčastější patří výkyvy nálad, nespavost, návaly horka nebo přibírání na váze. Vliv na psychiku ženy je obrovský, má na svědomí podráždění, roztržitost, plačtivost, ztrátu sebevědomí i deprese. Ztenčení a smrštění tkání a celkově snížená hladina hormonů navíc způsobuje inkontinenci a suchost vaginální sliznice, kvůli níž je sex bolestivý a nepohodlný. Řešením může být doplněk stravy GS Merilin Harmony, který obsahuje klinicky ověřenou účinnou kombinaci extraktů ploštičníku hroznatého a třezalky tečkované, bylin, jež pozitivně ovlivňují fyziologické jevy provázející klimakterium.

Objevte řešení nepříjemných potíží

Přestože postupu času nezabráníme žádným způsobem, můžeme symptomy menopauzy zmírnit. Řešením může být hormonální léčba, která má však velké množství vedlejších účinků a především je finančně náročná. Mnohem přívětivější je léčba přírodní, která představuje nejjednodušší a nejšetrnější způsob, jak se s nepříjemnými příznaky klimaktéria vypořádat. Kromě dostatečného pohybu, který podpoří psychiku, zmírní přibírání hmotnosti i řídnutí kostí, je třeba změnit stravovací návyky. Vyvážená strava je bohatá na zeleninu, ovoce a luštěniny, jež zajistí potřebnou výživu pro tělo. Blahodárné účinky mají také potraviny s fytoestrogenem – látkou rostlinného původu, jež svými vlastnostmi připomíná ženský pohlavní hormon estrogen, který se s příchodem menopauzy z těla vytrácí. Působení fytoestrogenu je sice slabší než u ženského hormonu, avšak dokáže snížit výskyt nepříjemných příznaků klimaktéria. Jeho přirozeným zdrojem jsou fazole, čočka, sója, cizrna a jetel, a dokonce i víno či pivo. Najdeme ho také v ořechách a lněném a sezamovém semínku. Menší, ale stále nezanedbatelné množství, je v rýži, česneku a brokolici. Látky, jež dokáží zastoupit funkci estrogenu, obsahuje také kořen ploštičníku hroznatého nebo nať třezalky tečkované. Řada kvalitních klinických studií potvrdila jejich vysokou účinnost na všechny fyziologické jevy provázející menopauzu.

„I když je léčba klimakterického syndromu přípravky s ploštičníkem hroznatým, třezalkou tečkovanou a fytoestrogeny často zpochybňovaná, její účinnost a bezpečnost je dostatečně prokázaná a je zcela vhodnou a v mnoha případech i dostačující přirozenou alternativou k hormonální léčbě.“, potvrdila účinky těchto látek doktorka a odbornice na klimaktérium, gynekoložka Zoja Roháčová. Exktrakt ploštičníku hroznatého v kombinaci s třezalkou tečkovanou naleznete také v přírodním doplňku stravy GS Merilin, jenž díky zmíněným složkám přispívá k psychické pohodě ženy v přechodu.

Vsaďte na odbornou pomoc

Kromě známých příznaků menopauzy jsou tu i ty, o kterých se tolik nemluví. Suchost sliznice a bolestivý pohlavní styk je problém, který trápí celou řadu žen. Doktorka Roháčová k minimalizaci těchto nepříjemných projevů u svých pacientek používá kyselinu hyaluronovou, která na sebe dokáže navázat vodu a tím sliznici hloubkově hydratovat a zjemňovat. Aplikace kyseliny hyaluronové je odpovědí na problémy s inkontinencí, bolestivostí při pohlavním styku, vaginální suchostí, a dokonce lze díky ní zvětšit bod G a umožnit tak ženám snazší a intenzivnější prožití orgasmu.

„Dalším řešením je použití laseru, který má příznivé účinky na vaginální sliznici, podporuje tvorbu kolagenu a správný tok krve v intimních partiích. Díky stimulaci nervových zakončení může dojít ke zlepšení sexuálního prožitku a komfortu,“ dodává Roháčová. Tento nechirurgický zákrok prohřeje vrstvy poševní stěny, čímž stimuluje nervová zakončení a tím umožní ženě lepší sexuální uspokojení a zmírní některé příznaky spojené s vaginální atrofií jako je suchost sliznice, svědění zevních rodidel a dokonce řeší i bolestivost při pohlavním styku. Laser má na vaginální sliznici pozitivní účinek, stimuluje tvorbu kolagenu, zlepšuje funkčnost ošetřované oblasti a obnovuje správný tok krve.

Více informací hledejte zde:

www.merilin.cz

www.plastickagynekologie.cz