Pomáhat není samozřejmostí pro každého, pro Hanku Kynychovou ano

24.11.2018 \\ Magazín

Cvičitelka Hanka Kynychová už po dvanácté roztančila dětské domovy. Tým Nadačního fondu Hanky Kynychové uspořádal 12. ročník tanečního charitativního projektu Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou. Přes sto dětí z dětských domovů z celé České republiky se sjelo do Prahy, aby se utkalo o medaile v tanečních a muzikálových disciplínách. „Smyslem projektu Hejbejte se a zpívejte je ukázat dětem, že úspěch přijde po opravdové dřině a tvrdé práci. Dětem a dětským domovů nerozdáváme žádné hmotné nebo finanční dary, ale věnujeme jim svůj čas, pozornost, emoce a jsme pro ně hlavně kamarádi,“ vysvětluje Hanka Kynychová o čem je její pomoc dětským domovům. Jak sama říká, pomáhat je normální. A své o tom ví i známé osobnosti, které projekt každoročně podporují. Ať už svým vystoupením nebo přijdou předat dětem medaile.

„Když můžu, tak pomůžu. Neumím však pomoci každému, i když bych moc ráda. Pomoc je pro mě samozřejmost. Hluboce se skláním před týmem Nadačního fondu Hanky Kynychové a před Hankou samotnou, že dokáží dělat tolik radosti. Akce byla skvělá,“ svěřila herečka Kateřina Brožová, která má k tanci velmi blízko, protože její maminka byla sólistkou Národního divadla.

„Vždy mě píchne u srdce, když si u každého dítěte z dětského domova představím, že nemá tolik každodenní lásky, jako moje děti. Ale jsem ráda, že mají tolik hodných tet, které tu rodičovskou lásku alespoň trochu splňují. Vždy mě pak těší, když vidím jejich radost na podobných akcích jako Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou. Pomoc někdy potřebuje každý z nás, ať už menší či větší a v jakékoliv podobě. Věřím na karmu a říkám, když můžeš, tak zkus pomoci. Nikdy nevíš, kdy se sama ocitneš na druhé straně,“ popsala svoje pocit na charitativní akci Lucie Křížková, která se dvanáct let závodně věnovala sportovní gymnastice. I jako dvojnásobná maminka se věnuje sportu. Tanec jí pří moc nejde, ale sport obecně je její nedílnou součástí života. „Ráda běhám, ale nejvíce kolem svých dětí,“ dodala se smíchem moderátorka pořadu Sama doma.

I jeden z našich nejznámějších krasobruslařů Tomáš Verner říká, že když může, tak pomůže. „Pomoc pro mě znamená být člověkem,“ vysvětlil svoji účast na akci Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou Mistr světa v krasobruslení z roku 2008. A jeho vztah k tanci? „Žádný nejbližší taneční styl nemám, prostě skáču do rytmu a bavím se. Nejradši v rytmu hudby electronic dance music.“

Každoročně projekt podporuje také herečka a moderátorka Miluše Bittnerová, která se moderování několikahodinového programu zhostila již po šesté. Čím to, že nikdy neodmítne pozvání na tuto akci, která pro ni jako pro moderátorku musí být velmi náročná? „Je málo charitativních akcí, kde je vidět výsledek tak markantně jako na Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou. Je to spojení obrovské dřiny organizátorů, tet a dětí. Navíc tím, že moderuji již mnoho let, vidím i progres u dětí. Je to obrovská radost vidět, že kluk, který začal vystupovat na Hejbejte se a zpívejte najednou studuje konzervatoř. Je krásné vidět, že děti baví i něco jiného, než počítač. Má to prostě smysl,“ vysvětluje herečka přezdívaná jako česká Marilyn Monroe. A kde bere tu energii, moderovat šesti až sedmi hodinový program s úsměvem a sršet energií? „Ta radost, která stříká z organizátorů, tet a dětí, to je doping! I když druhý den po akci pravidelně nemluvím, jak se tam vyřvu, tak jsem tam prostě ráda. Mám Hanku Kynychovou, Katku Fingralovou a celý tým opravdu ráda. Velký respekt jim všem a děkuji, že jsem u toho mohla být,“ vysekla poklonu celému projektu Bittnerová.

Mezi stálé podporovatele patří i zpěvačka Heidi Janků, která letos neváhala a dorazila i se zlomenou nohou. Na jejím vystoupením to nebylo vůbec znát. Nemohla letos totiž chybět, protože Hanka Kynychová vytvořila choreografii na její písničku How do you do. I Heidi je pomoc druhým velmi blízká. „Nedávno mi jedna numeroložka vypočítala, že jsem se narodila proto, abych pomáhala. Takže to mám tak trochu napsáno v osudu. Někdy se mi ale povede pomáhat i tam, kde o to nikdo nestojí, a to je špatně. To ale není případ Hanky Kynychové a jejího nadačního fondu,“ vysvětlila zpěvačka hitu Když se načančám a dodala: „Vystoupení na akci Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou už ale jako nějakou pomoc neberu, spíš jsem ráda, že už tak trochu patřím do týmu, a že můžu být součástí všech těch akcí, které Hanka se svým týmem dělá. Vidět totiž ty rozzářené oči všech zúčastněných dět, je k nezaplacení.“

Marek Dědik se již třetím rokem věnuje přípravě choreografií do kategorie Latino dance. Letošní rok je pro něj opravdu nároční, ale zvládl děti přijít podpořit i mezi náročnými tréninky soutěže StarDance, kde nyní exceluje s herečkou Pavlou Tomicovou. Dětem dokonce na pražský Žofín, kde se akce konala, přinesl osobní dárek v podobě velkého plyšového medvěda, kterého nakonec vysoutěžil Dětský domov Duchcov.

Na letošní ročník přijal pozvání i Jaroslav Uhlíř, který je ikonou české hudební scény a boří scény nejednoho hudebního festivalu. S dětmi si zazpíval několik svých hitů, děti se kolem něj okamžitě seběhly a v sále panovala neuvěřitelná atmosféra. „Na soutěži jsem poprvé a zatím se mi to líbí.  Dětem bych rád vzkázal, že když něco opravdu chtějí, ať si za tím jdou. A ať dělají cokoliv, ale hlavně, ať něco dělají,“ svěřil přední český hudebník, který je motivací pro nejednoho začínajícího zpěváka. V jeho repertoáru nechyběla píseň Dělání, dělání, kterou si s ním spontánně zazpíval i Jan Čenský, který dětem přišel předat medaile. Jaroslav Uhlíř pak také stihl svěřit, že na jeho vánočním stole bude chybět kapr a Vánoce stráví manželkou doma, nikoliv na horách, jak je nyní moderní.

Nepopsatelná atmosféra panovala v sále pražského Žofína také při vystoupení SuperStar Terezy Maškové. „Měla jsem opravdu velkou radost, že jsem na tuto akci byla pozvaná. Vím, že je důležitá hlavně materiální pomoc nadací a institucí, které se starají o dětské domovy, ale náš kulturní příspěvek je alespoň malé zrníčko naší dobroty a lásky. Největší odměnou za vystoupení pro mě byly upřímné oči dětí a jejich spontánní reakce a okamžitá reakce na hudbu jejich pohybem a tancem. Bylo vidět, jak jsou šťastné,“ popsala svoje pocity účastnice soutěže Tvoje tvář má známý hlas.

Již tradičně zpívá na akcích Hanky Kynychové, také Marie Křížová, která se nedávnou stala maminkou. „Na mateřské nejsem, jsem normální osoba samostatně výdělečně činná,“ reagovala se smíchem na dotaz, jak si užívá mateřskou. O to více je obdivuhodné, že jako pracující maminka neváhala vystoupit na charitativní akci. „Když se řekne pomoc, jako první se mi vybaví přátelství a vnímavost. To, že vidíme, co se kolem nás děje a není nám to lhostejné,“ popsala svůj vztah k pomoc manželka držitele dvou cen Thálie Jana Kříže.  

Svým zpěvem děti potěšila také zpěvačka Marta Jandová, která do svého vystoupení zapojila i bubenickou skupinu Groove Army, kterou velmi dobře zná ze soutěže Česko Slovensko má talent. Groove Army na akci vystupují již tradičně a vibrace jejich bubnů pravidelně dotváří atmosféru celé akce a jsou tak neodmyslitelnou součástí programu.

Akci podpořili také Nela Boudová, Ljuba Krbová, Laďka Něrgešová, Lejla Abbasová, Kateřina Neumannová, Petr Vojnar, Kristýna Janáčková, Elis Ochmanová, Natálie Grossová, Lukáš Randák a další.

Protože se celý letošní ročník akce Hejbetje se a zpívejte s Hankou Kynychovou nesl v českém a slovenském duchu, aby projekt děti i trochu vzdělal v dějinách naší země a upozornil tak na sté výroční naší krásné země, nemohly chybět prvky české státnosti. Nad pódiem Velkého sálu paláce Žofín visela česká vlajka a celý program byl zahájen zpěvem české státní hymny, kterou přednesla Pavlína Senič. „Když zpívám českou státní hymnu, je to pro mě vždy výjimečný okamžik. Na pódiu nestojím jako Pavlína Senič, ale v tu chvíli jsme skutečně nástrojem k tomu, abychom se všichni propojili navzájem a s úctou k naší zemi, k národu a naší české půdě. Škoda, že to vždy trvá jen necelou minutu… Hymnu vždy zpívám opravdu s láskou a pokorou,“ popsala svoje pocity přední perní diva. Ani jí není pomoc potřebným lhostejná. „Pomoc pro mě znamená podanou ruku někomu, kdo potřebuje v daný okamžik podržet, ať fyzicky či psychicky. A když mohu, tak pomůžu. Učím to od dětství i svou sedmi letou dceru Lilianku. Je to součást mé životní filozofie a smyslu našeho bytí tady na zemi.“

V duchu úcty k české zemi se neslo i úvodní taneční vystoupení, které připravila taneční skupina Artefact dance company a zatančili ji společně s dětmi z dětských domovů a s Hankou Kynychovou na skladbu Bedřicha Smetany Vltava ze symfonického cyklu Má vlast.

Děti se pak mezi sebou utkaly v devíti soutěžních disciplínách od aerobicu, přes street dance, latino dance, až po muzikál a show dance. Dětem se celý rok věnovali kromě Hanky Kynychové také lektoři Radek Fišer, Marek Dědik, Martin Ivanecký, Lukáš Prokop, Jiří Minařík, Jan Hönig, Katrin Cvinerová a Lucie Škrobalová. Za celou organizací akce stojí manažerka Kateřina Fingralová.

Hanka Kynychová měla speciálně pro tuto příležitost šaty od módní návrhářky Marty Musilové, která se stará o šaty např. Tereze Mátlové a dalším českým osobnostem.

Akce by se neobešla bez štědré podpory partnerů, kterým patří velký dík: Úsovsko Food – výrobce tyčinek FIT, MČ Praha 1 (starosta Oldřich Lomecký), KF production, Slim Pasta, Delicomat, Lays,  Cheetos,  Ovocňák, LEIFHEIT, vydavatelství knih Albatros, Artefact dance company, Max Sport, CEP sports, iLi dorty, GS – Green swan, Hamlyes, Penam, Pharma Activ, Miss cosmetic, H2Out a Taneční škola Maestro.

Fotogalerie