Je čas na nákup zlata. Jeho cena podle odborníků výrazně poroste
Cena zlata v Česku úspěšně vzdoruje inflaci. Prodejci investičního zlata navíc v následujících měsících očekávají razantní růst jeho ceny.
I přesto, že se v současnosti množí informace o tom, že cena zlata v korunách neobstojí proti inflaci, odborníci na obchodování s drahým kovem mají jiný názor. „Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda je zlato opravdu uchovatelem hodnoty, je podívat se do novodobé historie České republiky a porovnat cenu zlata od vzniku české koruny na začátku roku 1993 s aktuální cenou a následně ji očistit o průměrnou roční inflaci. Na začátku roku 1993 stála unce zlata 9 660 korun. K 30. červnu letošního roku stála unce zlata očištěná o inflaci 10 933 korun. Pokud bychom drželi stejný objem peněz v hotovosti, byla by jejich hodnota očištěná o inflaci 2 445 korun. Lze tedy s jistotou tvrdit, že za období takřka 30 let zlato ve své zkoušce obstálo,“ vysvětlil Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.
Zlato se na českém trhu aktuálně nachází zhruba 17 procent pod svým dosavadním historickým vrcholem. Proč k poklesu došlo? „Současný pokles ceny je reakcí na zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank, který však bezprostředně ohrožuje křehký ekonomický růst a spíše povede k recesi, která už navíc byla v USA ve čtvrtek technicky potvrzena. Ze statistického hlediska ve všech amerických i světových hospodářských recesích od roku 1969 zlato vykázalo růst. Oslabení zlata je tak příležitostí pro české investory, právě nyní je vhodná doba k nákupu,“ upozornil Roman Pilíšek.
Největší růst ceny zlata zaznamenali prodejci na jaře letošního roku. „Cena zlata v amerických dolarech atakovala 8. března letošního roku dosavadní historický vrchol 2 075 dolarů za unci. Cena v českých korunách dosáhla nejvyšší hodnoty také začátkem března, a to na úrovni burzovní ceny 49 200 korun za unci. Od té doby probíhá na trhu již čtyřměsíční korekce ceny, přičemž zlato v dolarech se přiblížilo hladině 1 675 za unci. Velmi pozitivním faktorem, který naznačuje, že cenová otočka na zlatě se blíží, je stav obchodních pozic na americké burze drahých kovů Comex. Z minulosti je statisticky vysledováno, že komerční obchodníci, kteří jsou dominantními hráči na trhu, drželi při důležitém cenovém dně vždy nízké prodejní pozice. Tato situace se rýsuje i nyní, kdy obchodníci snížili v uplynulých měsících své prodejní pozice na nejnižší úroveň od května 2019, což jednoduše znamená, že momentálně mají vsazeno na pokles ceny zlata nejméně za poslední tři roky. A to je bezesporu argument pro přicházející býčí scénář, jelikož při podobném rozložení obchodních pozic jako nyní došlo tehdy k agresivnímu růstu ceny zlata z úrovně 1 300 na 2 000 amerických dolarů za unci, a to dokonce za necelých 12 měsíců,“ popsal Roman Pilíšek.
Nejdražší kov už dávno není lákadlem jen pro velké investory. Naopak! V začátcích pandemie strmě rostl počet Čechů, kteří se rozhodli přetavit své finanční rezervy ve zlato. Poptávka po fyzickém zlatě v Česku nyní enormně roste. „V době, kdy nikdo neví, zda přijde další vlna pandemie a kolik nás jich vlastně ještě čeká, kam až poroste inflace nebo jak se vyvine konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou s návazností na nedostatek plynu pro průmyslovou výrobu v Evropě, se spousta střadatelů obává obchodovat na akciových trzích. Držet peníze vzhledem k inflaci, která v Česku atakuje 20 procent, a vývoji ekonomiky je nesmysl, proto se pozornost lidí stáčí na zlato. Vedle velkých investorů situaci velmi rychle pochopili i jednotlivci, kteří alespoň část svých peněžitých rezerv přeměňují v drahé kovy. Investiční zlato vlastnila podle odhadů před pandemií pouhá tři procenta české populace, v září loňského roku to byl zhruba dvojnásobek, aktuálně by počet vlastníků zlatého kovu mohl atakovat deset procent,“ odhaduje Roman Pilíšek.